Fizjoterapeuta a rehabilitant – jakie różnice?

Kiedy zaczyna nam doskwierać jakiś ból, zmagamy się z ograniczeniami w zakresie sprawności fizycznej, stajemy przed dylematem do kogo udać się po pomoc. Możliwości jest kilka, przede wszystkim jednak pomóc nam może rehabilitacja bądź fizjoterapia. Jakie są między nimi różnice? Na czym polega fizjoterapia? Czy do fizjoterapeuty potrzebne jest skierowanie? W niniejszym artykule znajdziesz odpowiedź na te pytania.

Rehabilitacja a fizjoterapia

Rehabilitacja i fizjoterapia to terminy, które często stosowane są zamiennie, przez co może się wydawać, że odnoszą się do tego samego, a tak nie jest. Zacznijmy od pierwszego z nich, który ma znacznie szersze znaczenie.

Rehabilitacja ma na celu doprowadzenie pacjenta do ogólnego dobrostanu, a więc dotyczy nie tylko zdrowia fizycznego, ale również psychicznego i emocjonalnego.

Fizjoterapia natomiast jest jednym z elementów rehabilitacji, ponadto może być też stosowana jako samodzielna terapia. Działania, jakie podejmowane są przez rehabilitantów oraz fizjoterapeutów ustalane są indywidualnie, w zależności od konkretnych potrzeb.

Szukasz rehabilitacji, fizjoterapii w Rudzie Śląskiej? Sprawdź SALVEO

Czym się zajmuje fizjoterapeuta?

Fizjoterapeuta to samodzielny zawód medyczny, a jego głównym zadaniem jest utrzymywanie, rozwijanie i przywracanie utraconych zdolności ruchowych człowieka. Bardzo ważnym aspektem pracy fizjoterapeutów jest także profilaktyka, a więc działanie mające na celu zapobiegnięcie wystąpienia np. kontuzji. Warto zaznaczyć, że jest to nieinwazyjna metoda leczenia chorób i urazów, która bazuje na naturalnym ruchu ludzkiego ciała, a także wykorzystuje czynniki fizyczne występujące w przyrodzie.

Udając się zatem do takiego miejsca, jak fizjoterapia Ruda Śląska SALVEO, możemy oczekiwać profesjonalnej diagnozy oraz stworzenia planu leczenia, który może obejmować zarówno masaże lecznicze, gimnastykę, jak i kąpiele lecznicze, laseroterapie, ciepłolecznictwo, czy ultrasonoterapie, falę uderzeniową, terapie INDIBA, terapia manualna itd. Jak widać, fizjoterapeuci posiadają bardzo wiele możliwości. Niejednokrotnie gabinety takie jak rehabilitacja Ruda Śląska SALVEO oferują kompleksową pomoc i można w nich skorzystać zarówno z rehabilitacji, jak i samej fizjoterapii.

Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty?

Do fizjoterapeutów zgłaszają się przede wszystkim osoby, które cierpią z powodu różnego rodzaju bólu. Mogą to być dolegliwości ze strony układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego, a więc m.in. bóle pleców, zapalenia stawów.

Mało kto wie jednak, że fizjoterapia jest bardzo pomocna w przypadku chorób układu oddechowego, takich jak astma, mukowiscydoza, czy przewlekła obturacyjna choroba płuc, wówczas pomocne mogę się okazać inhalacje wodorem, z których możesz skorzystać także w naszym gabinecie w Rudzie Sląskiej.  Z tego rodzaju pomocy powinny skorzystać także osoby borykające się z chorobami serca, w tym po zawale serca, a także cierpiące na zawroty głowy i utratę równowagi.

Do fizjoterapeuty możemy zgłosić się sami i korzystać z pomocy specjalistów z tej dziedziny prywatnie, ale również istnieje możliwość otrzymania skierowania od lekarza i odbycia fizjoterapii na NFZ. Ta druga opcja niestety często wiąże się z długim czasem oczekiwania na rozpoczęcie terapii.

2023-06-30T13:26:33+02:00