Fizjoterapeuta – co robi? W czym pomaga fizjoterapeuta, kiedy się zgłosić?

Różnego rodzaju dolegliwości bólowe, czy ograniczenia wynikające ze schorzeń lub będące wynikiem kontuzji, bądź wypadków nie są niczym nowym, gdyż ludzie zmagali się z nimi od zawsze. Przybywa jednak osób, które skarżą się na różnego rodzaju problemy, które mają związek z siedzącym trybem życia, pracą przed komputerem i brakiem ruchu. Na szczęście coraz więcej osób szuka pomocy u specjalistów, takich jak fizjoterapeuci.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta?

Fizjoterapia jest jednym z działów medycyny, bardzo często stanowi część rehabilitacji, jednak fizjoterapeuci nie są lekarzami. Niejednokrotnie rehabilitacja i fizjoterapia są ze sobą mylone, dlatego warto zaznaczyć, iż nie jest to tym samym.

Zatem co robi fizjoterapeuta? Co leczy fizjoterapeuta? W związku z ostatnią zmianą ustawy, fizjoterapeuci zostali uznani za specjalistów pierwszego kontaktu, co oznacza, że mogą oni samodzielnie przyjmować pacjentów i planować ich leczenie. Chcąc skorzystać z pomocy takiego specjalisty, nie musimy posiadać skierowania.

Zakres działania fizjoterapeutów jest bardzo szeroki. Przede wszystkim zajmują się oni diagnostyką i leczeniem schorzeń oraz problemów występujących w obrębie układu ruchu. Co prawda nie mogą wykonywać zabiegów inwazyjnych, jednak korzystając z różnego rodzaju metod oraz nowoczesnych urządzeń skutecznie leczą schorzenia i problemy występujące w obrębie układu kostno – mięśniowo – stawowego.

Szukasz fizjoterapeuty w Rudzie Śląskiej? Zapraszamy do SALVEO

Kiedy do fizjoterapeuty?

Bez wątpienia warto szukać u fizjoterapeuty pomocy w powrocie do zdrowia po urazach stawów i mięśni. Nie ma żadnych ograniczeń wiekowych w korzystaniu z fizjoterapii, gdyż tego rodzaju specjaliści zajmują się zarówno niemowlętami, jak i dziećmi, nastolatkami, osobami dorosłymi, a także tymi w podeszłym wieku.

Przykładowe dolegliwości, z jakimi najczęściej zgłaszają się pacjenci do gabinetów fizjoterapii, to:

Niezwykle ważną rolę odgrywa tego rodzaju terapia w przypadku problemów ruchowych wynikających z udaru, choroby Parkinsona lub stwardnienia rozsianego. Do fizjoterapeuty kierowane są również osoby po zawale serca, czy borykające się z chorobami układu oddechowego, takimi jak np. mukowiscydoza.

Jak widać fizjoterapia może okazać się pomocna w naprawdę wielu przypadkach, jednak jej celem jest nie tylko leczenie, ale również profilaktyka, a więc działania, które mają zapobiec m.in. powstawaniu urazów w przyszłości.

Gdzie szukać fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuci zatrudniani są w wielu miejscach, takich jak szpitale, kluby sportowe, centra rehabilitacyjne, uzdrowiska, czy przychodnie. Coraz więcej otwieranych jest też prywatnych gabinetów, takich jak fizjoterapeuta Ruda Śląska SALVEO. Warto odwiedzać takie miejsca, jeśli zmagamy się z bólem, który wpływa negatywnie na jakość naszego życia. Fizjoterapeuci to profesjonaliści, którzy mogą pomóc nam w zlikwidowaniu wielu dolegliwości, co ułatwi nam codzienne funkcjonowanie i być może pozwoli nam znowu cieszyć się życiem.

2023-06-30T12:41:44+02:00