Fizjoterapia stomatologiczna 2022-09-28T12:44:35+02:00

Na czym polega fizjoterapia stomatologiczna?

Fizjoterapia stomatologiczna to forma terapii manualnej, której głównym zadaniem jest relaksacja okolic narządu żucia. Ponadto przywraca ona prawidłową ruchomość stawów skroniowo-żuchwowych. Jeśli miewasz bóle głowy, szyi czy żuchwy, zdarzają ci się problemy z przełykaniem, dokuczają ci szumy uszne lub słyszysz charakterystyczne trzaski i przeskoki w okolicy żuchwy, to znak, że potrzebujesz konsultacji z zakresu rehabilitacji stomatologicznej.

zapytaj o szczegóły zabiegów fizjoterapii stomatologicznej

Zobacz jak może wyglądać zabieg fizjoterapii stomatologicznej

Choć terapia koncentruje się głównie na stawach skroniowo-żuchwowych, dodatkowo podejmowane są działania na kręgosłupie, miednicy, a nawet stopach. W rehabilitacji wykorzystywane są najczęściej techniki mięśniowe, mobilizacje w obrębie stawów żuchwy i kręgosłupa oraz pojawiają się ćwiczenia, których celem jest utrzymanie efektów terapii.

Rehabilitacja stomatologiczna dla kogo?

Rehabilitację stomatologiczną poleca się osobom z:

  • bruksizmem (zgrzytanie zębami),

  • notorycznymi migrenami,

  • częstymi bólami głowy, bądź żuchwy,

  • trzaskaniem oraz przeskakiwaniem stawów-skroniowo żuchwowych,

  • problemami z otwieraniem i zamykaniem ust oraz przełykaniem śliny,

  • wadami zgryzu.

Dodatkowo do fizjoterapeuty powinny udać się osoby po urazach mechanicznych twarzy, głowy lub kręgosłupa w odcinku szyjnym. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że nawet zwykłe poślizgnięcie czy intensywne ziewanie może przyczynić się do zwichnięcia krążka i blokady stawu.

Dla kogo jeszcze jest rehabilitacja stomatologiczna? Dla osób po zabiegach w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Nawet usunięcie zębów może wymagać spotkania z fizjoterapeutą. Jego pomoc przyda się również w przypadku nawykowego obgryzania paznokci czy nadmiernego żucia gumy.

Po czym poznać, że potrzebujesz fizjoterapii szczękowej?

Oprócz wyżej wymienionych stanów wyróżnić można kilka charakterystycznych objawów, które powinny skłonić cię do wizyty u fizjoterapeuty stomatologicznego. Mogą to być bóle w okolicy ucha, szumy uszne czy nawracające infekcje. Do tego dochodzą jeszcze bóle i nadwrażliwość zębów, głównie tych, które są określane jako „zdrowe” i nie wymagają leczenie dentystycznego.

Ponadto wskazaniem do rehabilitacji stomatologicznej może być nieprawidłowa postawa ciała, przez którą dochodzi do wzmożonego napięcia mięśni żucia, co objawia się bólem. Z usług fizjoterapeuty mogą korzystać również osoby, które decydują się na leczenie ortodontyczne, protetyczne, wszczepienie implantów, mają zaburzenia czucia twarzy po operacjach czy przeszły radioterapię w okolicy głowy i szyi.

Rehabilitacja stomatologiczna – gdzie na Śląsku?

Mieszkasz na Śląsku i poszukujesz fizjoterapii szczęki? Dokuczają ci bóle głowy, żuchwy, masz bruksizm lub planujesz leczenie dentystyczne? Skorzystaj z fizjoterapii stomatologicznej w Rudzie Śląskiej w gabinecie Salveo. Oprócz zabiegów usprawniających staw skroniowo-żuchwowy umówisz się również na rehabilitację kręgosłupa, rehabilitację ręki czy fizjoterapię wykorzystującą leczenie falą uderzeniową.

Umów się na wizytę rehabilitacji stomatologicznej u specjalisty fizjoterapeuty w SALVEO

Polecają nas:

Krzysztof Florian

Miałem problem z achillesem i rozcięgnem podeszwowym; skutek: bieg 100m i ból kilka dni. Miałem w Salveo falę uderzeniową; po trzecim zabiegu była znaczna ulga, po czwartym zacząłem biegać, a było ich pięć. Stopa jak nowa – polecam wszystkim początkującym biegaczom, którzy przesadzili. Obsługa miła i uśmiechnięta, chętnie odpowiada na wszystkie pytania; można by pisać bez końca. Dziękuję za "naprawienie" mojej nogi 😀
Izabela Nowak

Polecam, pełen profesjonalizm super podejście do pacjenta. Mój łokieć po fali uderzeniowej super się regeneruje. I najważniejsze: przy Pani Izie czułam się jak w towarzystwie dobrej koleżanki. Dziękuję ❤❤❤
Głos Beskidu

Obsługa na najwyższym poziomie. Fala uderzeniowa bardzo mi pomogła.