Dyskopatia 2022-06-09T13:48:44+02:00

Dyskopatia

  • Skorzystaj z najnowszych technologii
  • Zamień ból i ograniczenia ruchowe na ulgę i pełną sprawność
Umów się na wizytę

Jedną z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości bólowych, jest ból pochodzenia kręgosłupowego. Najbardziej powszechną nazwą na zespół objawów bólowych podchodzących z kręgosłupa jest dyskopatia.

Dyskopatie dzieli się ze względu na lokalizację oraz stopień zaawansowania.

Główną przyczyną dyskopatii lędźwiowej jest brak lub ograniczona aktywność. Krążki międzykręgowe odżywiane są poprzez naprzemienne obciążenia, które nie występują w statycznych pozycjach, takich jak długotrwała pozycja stojąca, siedząca lub leżąca. Z drugiej strony, przyczyną może być intensywna aktywność fizyczna w nieprawidłowych wzorcach ruchowych lub aplikowana ze zbyt dużą i nagłą intensywnością, często bez uprzedniego przygotowania motorycznego.

Jak donoszą badania, przyczyną dyskopatii szyjnej jest głównie siedzący tryb życia i nieprawidłowa pozycja podczas pracy, stres oraz przebyte urazy.

Podział ze względu na zaawansowanie dyskopatii jest znacznie bardziej skomplikowany. Określa, w jakim stopniu jądro miażdżyste przemieściło się z centrum krążka na jego obwód lub poza krążek. Najczęściej opisuje to radiolog po wykonaniu rezonansu magnetycznego lub tomografii komputerowej.

Objawy dyskopatii są zależne od lokalizacji, najczęściej występuje ból miejscowy lub promieniujący. Każdy pacjent może mieć nieco inne objawy, mimo że lokalizacja dyskopatii znajduje się na tym samym poziomie.

W przypadku dyskopatii lędźwiowej ból często zaczyna się w odcinku lędźwiowym po jednej ze stron ciała oraz promieniuje aż do stopy po tej samej stronie. W przypadku dyskopatii szyjnej ból może być zlokalizowany zarówno centralnie w szyi po jednej ze stron, a także promieniować do dłoni tej samej strony ciała. Dodatkowo na przebiegu nerwów mogą występować mrowienia, zaburzenia czucia. Zazwyczaj w kręgosłupie występują ruchy, które nasilają dolegliwości bólowe oraz redukują je. Przykładowo ruch wyprostu kręgosłupa może nasilać objawy, a ruch zgięcia je redukować. Dlatego też osoby odczuwające dyskopatyczne dolegliwości bólowe często przyjmują skuloną pozycję tzw. embrionalną w celu złagodzenia bólu.

Jeśli zatem rozpoznajesz poszczególne objawy z wyżej wymienionych warto się do nas zgłosić!

Nasi fizjoterapeuci dołożą wszelkich starań, abyś mógł wrócić do codziennych zajęć, bez obawy o swoje zdrowie.

Odpowiednio wczesne wdrożenie fizjoterapii w przypadku dyskopatii, daje bardzo dobre wyniki oraz prognozy. Rehabilitacja dyskopatii jest procesem długofalowym, ale w naszym gabinecie odczujesz poprawę już po pierwszej wizycie terapeutycznej.

Nasi wykwalifikowani terapeuci zaczynają każdą wizytę od skrupulatnej diagnostyki, opartej na dogłębnym wywiadzie oraz licznych testach funkcjonalnych, które nakierują ich na przyczynę Twoich dolegliwości bólowych oraz pozwolą stworzyć kompleksowy plan rehabilitacji.

W Salveo zabiegi przy dyskopatii to między innymi terapia manualna, masaż tkanek głębokich, terapia narzędziowa, a to wszystko z udziałem nowatorskiej technologii INDIBA Activ ®, która wciąż rewolucjonizuje dział fizjoterapii, wspierając jego efekty.

Leczenie dyskopatii lędźwiowej jest także nakierowane na poprawę stabilizacji centralnej pacjenta. W gabinecie wprowadzamy zatem dodatkowo trening funkcjonalny, który pozwoli poprawić pracę kręgosłupa, zarówno podczas codziennych obowiązków, jak i w sporcie.

Jeśli w przypadku Twojego bólu, rehabilitacja i fizykoterapia była dotychczas nieskuteczna, zgłoś się do nas w celu dogłębnej diagnostyki. Znajdziemy źródło Twojego problemu oraz je wyeliminujemy.

Umów się na wizytę