Uszkodzenie łąkotki 2020-07-27T13:23:33+02:00

Uszkodzenie łąkotki

 • Skorzystaj z najnowszych technologii
 • Zamień ból i ograniczenia ruchowe na ulgę i pełną sprawność
Umów się na wizytę

Odczuwasz ból lub blokowanie stawu kolanowego? A może czujesz dyskomfort po treningu? Skręciłeś staw kolanowy? Skontaktuj się z nami!

Uszkodzenia łąkotki dotyczą przede wszystkim sportowców, ale także osób nieaktywnych fizycznie oraz starszych. Najczęściej do urazu dochodzi podczas zgięcia oraz rotacji podudzia względem kości udowej.

Podstawowymi objawami uszkodzenia łąkotki mogą być:

 • Nagły i silny ból kolana podczas uszkodzenia po bocznej lub przyśrodkowej stronie kolana
 • Narastanie bólu podczas obciążania nogi oraz zginania
 • Możliwy obrzęk oraz wzrost temperatury w obrębie kolana (nie jest konieczny)
 • Uczucie niestabilności kolana
 • Charakterystyczny trzask w stawie kolanowym podczas zginania i/lub prostowania

Jeżeli powyższe objawy pokrywają się z Twoimi dolegliwościami, nie zwlekaj i skontaktuj się z nami!

Główną przyczyną uszkodzenia łąkotki jest niestabilność stawu kolanowego i/lub niewydolność więzadłowa. Zbyt duże obciążenie na staw kolanowy oraz nawarstwiające się mikrourazy mogą prowadzić do uszkodzenia struktury. Niestety łąkotka jest słabo ukrwiona co przekłada się na niskie predyspozycje do regeneracji.

W przypadku uszkodzenia łąkotki stosuje się leczenie zachowawcze lub operacyjne. Niezależnie od tego, na które leczenie zdecydujesz się wraz ze swoim ortopedą, to w każdym z tych przypadków potrzebna będzie dobrze zaprogramowana długotrwała rehabilitacja.

Rehabilitacja po usunięciu łąkotki w naszym gabinecie opiera się na kompleksowej diagnostyce oraz zaplanowanej terapii według najnowszych protokołów postępowania. Całość rehabilitacji wspierana jest technologią IndibaActiv, które przyspiesza oraz intensyfikuje procesy gojenia tkanek.

Etapy rehabilitacji po resekcji łąkotki:

 • redukcja obrzęku, odzyskanie fizjologicznego zakresu ruchomości
 • edukacja w zakresie chodu o kulach, sposobów funkcjonowania podczas odciążania kończyny oraz obsługa ortezy
 • stopniowe obciążanie kończyny, obudowujące jej siłę mięśniową
 • wdrożenie treningu funkcjonalnego, który zabezpieczy stawy przed ponownymi urazami

Gdy jednak, ze względu na niski stopień uszkodzenia, zdecydujesz się na leczenie zachowawcze uszkodzonej łąkotki, konieczna będzie pomoc fizjoterapeuty.

Etapy leczenia zachowawczego:

 • diagnostyka w obrębie całego ciała, aby przed wdrożeniem terapii znaleźć ewentualne kompensacje, które mogą rzutować na aktualny stan stawu kolanowego
 • eliminacja dolegliwości bólowych oraz działania w celu uzyskania pełnej mobilności stawu kolanowego
 • zaprogramowanie terapii opartej głównie na treningu, której zadaniem jest odbudowa kontroli nerwowo-mięśniowej stawu kolanowego

Pamiętaj, że dolegliwości bólowe z czasem mogą minąć, lecz jeśli nie odbudujesz prawidłowej stabilności stawu kolanowego, ryzyko ponownego uszkodzenia wzrasta kilkukrotnie. Nie zwlekaj więc i skontaktuj się z naszymi terapeutami Salveo Ruda Śląska.

Umów się na wizytę
close Powered by Medidesk
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


  * Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
  Zostaw numer
  oddzwonimy!
  Rejestracja
  Wyślij zapytanie
  na interesujący Cię tematCzytaj więcej


   Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Salveo, ul. Pocztowa 7/1, 41-710 Ruda Śląska w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".

   ;