Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Pokonałaś swój wewnętrzny opór, wstyd i strach i zapisałaś się na badanie u fizjoterapeuty uroginekologicznego. W miarę, jak zbliża się termin wizyty, na pewno coraz więcej zastanawiasz się nad przebiegiem samego badania. Jak powinnaś się do niego przygotować? O co urofizjoterapeutka będzie Cię pytać? Co będzie robić? To normalne, że odczuwasz stres przed niewiadomym, dlatego, aby go nieco umniejszyć, warto wiedzieć, jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego.

Do pierwszej wizyty u fizjoterapeuty uroginekologicznego warto przygotować się tak, jak do wizyty u każdego innego lekarza specjalisty. Fizjoterapia uroginekologiczna to terapia dobrana do indywidualnych potrzeb danej pacjentki, dlatego niezwykle istotny jest szczegółowo zebrany wywiad medyczny. Fizjo uroginekologiczny zapozna się z Twoimi wynikami badań, przebytymi chorobami, zapyta Cię o przyjmowane leki, liczbę porodów, przebyte zabiegi i operacje. Nawet jeśli na wiele z tych pytań odpowiadałaś wyczerpująco innym specjalistom, pamiętaj, że prawidłowa ocena Twojego stanu zdrowia jest pierwszą, główną wskazówką, dzięki której rehabilitant uroginekologiczny będzie mógł zaplanować i przeprowadzić leczenie.

Poza przygotowaniem aktualnych wyników badań, wypisów ze szpitala i innych niezbędnych informacji, nie zapomnij o spisaniu listy nurtujących Cię pytań i wątpliwości. Tylko mając pełną wiedzę o tym, co i w jakim celu będzie robione, będziesz mogła się odprężyć i w stu procentach zaufać specjaliście przeprowadzającemu terapię. Wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego to również dobra okazja, by przygotować wygodny strój oraz zadbać o higienę intymną.

Badanie uroginekologiczne – jak wygląda?

Wszystkie etapy badania u fizjoterapeuty uroginekologicznego to:

  1. zebranie wywiadu medycznego;
  2. przeprowadzenie oceny postawy i napięcia ciała;
  3. badanie uroginekologiczne;
  4. prezentacja i nauka wykonywania odpowiednio dobranych ćwiczeń.

Po zebraniu wywiadu, fizjoterapeuta uroginekologiczny poprosi Cię o rozebranie się do bielizny, ponieważ musi ocenić Twoją postawę ciała oraz jego napięcie. Nie zdziw się, gdy specjalista będzie sprawdzać części ciała, które nie są zlokalizowane w bezpośrednim sąsiedztwie dokuczającego Ci narządu. Czasami źródło bólu znajduje się w zupełnie innym miejscu, niż pozornie może się wydawać!

Następny etap wizyty budzi u kobiet wiele wątpliwości, ponieważ – jeśli wyrazisz zgodę – terapeuta przeprowadzi badanie dna miednicy. Choć jest ono przeprowadzane na kozetce, w pozycji leżącej, w wielu aspektach przypomina ono klasyczne badanie ginekologiczne. Należy zdjąć dolną część bielizny, położyć się na kozetce i ugiąć nogi w kolanach oraz rozszerzyć je na szerokość bioder.

Najpierw rehabilitant uroginekologiczny oceni stan tkanek zewnętrznych krocza i okolic odbytu oraz obejrzy ewentualne blizny (po nacięciu lub pęknięciu krocza w czasie porodu siłami natury). Następnie sprawdzi czynności mięśni dna miednicy. Fizjoterapeuta uroginekologiczny przeprowadzi badanie przez pochwę (per vaginum) lub przez odbyt (per rectum). I choć jest to badanie krępujące i stresujące, warto wyrazić na nie zgodę, gdyż tylko wszystkie etapy badania uroginekologicznego razem dadzą pełen obraz Twojego stanu zdrowia, umożliwiający właściwą diagnostykę i dobranie odpowiedniego leczenia.

Umów się na konsultacje do fizjoterapeutki ureginekologicznej w SALVEO

Rehabilitacja uroginekologiczna – wizyta u specjalisty to dopiero początek!

Fizjoterapia uroginekologiczna w Rudzie Śląskiej, przeprowadzona w SALVEO, to gwarancja dyskrecji, delikatności i rzetelności. Pamiętaj jednak, że wykwalifikowany i doświadczony fizjoterapeuta uroginekologiczny w Rudzie Śląskiej może zdiagnozować Twój problem i dobrać odpowiednie leczenie, jednak to od Ciebie zależy, czy będzie ono skuteczne.

Na pierwszej wizycie u fizjoterapeuty uroginekologicznego poznasz ćwiczenia wpływające na poprawę Twojego stanu zdrowia, ale to Ty musisz zadbać o to, by regularnie i z należytą starannością je wykonywać. Tylko Twoje pełne zaangażowanie w fizjoterapię sprawi, że rehabilitacja uroginekologiczna przyniesie zamierzone efekty.

Fizjoterapia uroginekologiczna w SALVEO to poprawa Twojego funkcjonowania – zapisz się na wizytę
2022-10-03T16:46:02+02:00