Jak się przygotować do masażu?

Choć rodzajów masażu jest wiele, przygotowania do każdego z nich przebiegają dość podobnie. Jeśli pierwsza wizyta jest jeszcze przed Tobą i zastanawiasz się, jak przygotować się na masaż, w dzisiejszym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie! Dowiedz się, co wziąć na masaż, jak się ubrać na masaż i na co koniecznie zwrócić uwagę przed zabiegiem.

Jak przygotować się na masaż? Kilka wskazówek

Przygotowanie do masażu będzie przebiegać podobnie, bez względu na to, jakiego rodzaju zabieg zostanie przeprowadzony. Jeśli jednak czeka Cię masaż leczniczy, musisz zwrócić szczególną uwagę na swoje przypadłości bólowe. Przed wizytą u fizjoterapeuty przeanalizuj:

  • rodzaj bólu (czy jest to ból ciągły, czy pojawiający się tylko czasami, w określonych sytuacjach);
  • umiejscowienie bólu;
  • przebyte urazy oraz towarzyszące Ci schorzenia.

Warto przygotować posiadaną dokumentację medyczną – ze szczególnym uwzględnieniem wyników badań obrazowych.

Jeśli czeka Cię masaż relaksacyjny, zwróć szczególną uwagę na rodzaj zakładanej bielizny (nie wybieraj najdroższych, ulubionych majtek, bo mogą się pobrudzić od stosowanych do masażu olejków), pamiętaj też, by nie zakładać biżuterii oraz nie smarować ciała żadnymi balsamami, olejkami ani innymi specyfikami.

Masaż klasyczny  będzie od Ciebie wymagać zastanowienia się, na jakim problemie chcesz się skupić i jaki efekt pragniesz osiągnąć – dzięki Twoim wskazówkom fizjoterapeuta będzie mógł dobrać odpowiednie techniki masażu klasycznego i skupić się na wybranych obszarach ciała.

Co wziąć na masaż?

Masaż to zabieg, którego wykonanie nie wymaga od pacjenta specjalnych przygotowań i zabierania z domu wielu rzeczy. Ręcznik oraz ewentualną jednorazową bieliznę dostaje się na miejscu. Tym, co warto ze sobą zabrać, są wyniki badań, zwłaszcza rezonansu magnetycznego, usg, RTG czy tomografii komputerowej.

Dobrze jest mieć przy sobie wodę do picia, by po zabiegu uzupełnić płyny, natomiast na około 1,5 godziny przed masażem lepiej nie spożywać już żadnych posiłków – jeśli więc wybierasz się na masaż zaraz po pracy, warto mieć ze sobą przekąskę, którą spożyjesz po zabiegu.

Umów się na masaż do naszego masażysty w SALVEO Ruda Śląska

Strój na masaż – jak się ubrać na masaż?

Dla wielu osób największy problem stanowi strój na masaż. Jak się ubrać na masaż? To zależy od jego rodzaju. Jeśli ma to być masaż leczniczy, skupiony na pojedynczej partii ciała, np. na nodze po przebytym urazie, nie wymaga on rozbierania się do naga. W takiej sytuacji wystarczy elastyczny, przylegający do ciała strój sportowy, odkrywający tę część ciała, która ma być poddana zabiegowi. Można też postawić na wygodną, sportową bieliznę, która w takim przypadku będzie bardzo komfortowym rozwiązaniem.

W pozostałych przypadkach, tzn. kiedy przeprowadzany jest masaż całego ciała lub dużych jego obszarów oraz kiedy wykonywany jest masaż antystresowy, w którym stosowane są różnego rodzaju olejki zapachowe, pacjent pozostaje w samej bieliźnie – swojej lub jednorazowej, pozyskanej w gabinecie masażu. Warto pamiętać, że w przypadku kobiet najlepszym wyborem będzie klasyczny biustonosz, zapinany z tyłu. To pozwoli fizjoterapeucie na rozpięcie biustonosza wtedy, gdy będzie to konieczne i ponowne zapięcie go, gdy nie będzie już przeszkadzać w dalszym masażu.

2023-10-20T14:38:45+02:00