Dyskopatia kręgosłupa: rodzaje, objawy. Metody fizjoterapii przy dyskopatii kręgosłupa

//Dyskopatia kręgosłupa: rodzaje, objawy. Metody fizjoterapii przy dyskopatii kręgosłupa

To jedna z najczęściej zgłaszanych przez pacjentów dolegliwości bólowych. Najbardziej powszechną nazwą na zespół objawów bólowych podchodzących z kręgosłupa jest dyskopatia.

Co to jest dyskopatia kręgosłupa

Dyskopatią nazywamy zmiany zwyrodnieniowe krążka międzykręgowego np. spowodowane jego dehydratacją, powodujące ucisk jądra miażdżystego (struktury znajdującej się centralnie w krążku) na korzenie nerwowe.

rehabilitacja, fizjoterapia w dyskopatii, leczenie

Trzeba jednak powiedzieć, że nie każdy ból zlokalizowany w obrębie pleców musi być związany z dyskopatią, dlatego też standardowe leczenie dyskopatii może nie przynieść oczekiwanych rezultatów.

Wykwalifikowani fizjoterapeuci Salveo Profesjonalna Regeneracja Sportowa Ruda Śląska każdą wizytę zaczynają od:

 • wywiadu,
 • dokładnej diagnostyki, opartej na dogłębnym wywiadzie,
 • oraz licznych testów funkcjonalnych, 

co pozwala dotrzeć do przyczyny twoich dolegliwości i bólu kręgosłupa i  stworzyć kompleksowy plan rehabilitacji.

Przyczyny dyskopatii kręgosłupa

Dyskopatie dzieli się ze względu na lokalizację oraz stopień zaawansowania. 

 • Główną przyczyną dyskopatii lędźwiowej jest brak lub ograniczona aktywność. Krążki międzykręgowe odżywiane są poprzez naprzemienne obciążenia, które nie występują w statycznych pozycjach takich jak długotrwała pozycja stojąca, siedząca lub leżąca. 
 • Z drugiej strony przyczyną może być intensywna aktywność fizyczna w nieprawidłowych wzorcach ruchowych lub aplikowana ze zbyt dużą i nagłą intensywnością, często bez uprzedniego przygotowania motorycznego

Jak donoszą badania, przyczyną dyskopatii szyjnej jest głównie siedzący tryb życia i nieprawidłowa pozycja podczas pracy, stres oraz przebyte urazy. Całość tych czynników zazwyczaj powoduje główną wtórną przyczynę, którą jest dysbalans mięśniowy zarówno w dolnym, jak i w górnym odcinku kręgosłupa. Fizjoterapeuci w Rudzie Śląskiej w Salveo pomogą dobrać odpowiedni rodzaj i poziom aktywności, biorąc pod uwagę Twój codzienny tryb życia, cele oraz występowanie objawów.

Podział ze względu na zaawansowanie dyskopatii jest znacznie bardziej skomplikowany. Określa w jakim stopniu jądro miażdżyste przemieściło się z centrum krążka na jego obwód lub poza krążek. Najczęściej opisuje to radiolog po wykonaniu rezonansu magnetycznego lub  tomografii komputerowej.

Rodzaje dolegliwości bólowych przy dyskopatii   

Objawy dyskopatii są zależne od lokalizacji. 

Jeśli odczuwasz:

 • ból miejscowy w lędźwiach,
 • ból miejscowy w szyi po jednej ze stron,
 • ból promieniujący od szyi,
 • ból promieniujący, który zaczyna się w odcinku lędźwiowym po jednej ze stron ciała oraz promieniuje aż do stopy po tej samej stronie lub do dłoni tej samej strony ciała,
 • mrowienie,
 • mrowienie i zaburzenia czucia,
 • ból nasila się podczas wyprostu kręgosłupa,

warto zgłosić się do naszych fizjoterapeutów jak najszybciej, żeby zadbać o swoje zdrowie i wrócić bez bólu do codziennych zajęć. 

Każdy pacjent może mieć nieco inne objawy mimo, że lokalizacja dyskopatii znajduje się na tym samym poziomie.

Rehabilitacja dyskopatii – metody

Odpowiednio wczesne wdrożenie fizjoterapii (rehabilitacji kręgosłupa) w przypadku dyskopatii daje bardzo dobre wyniki oraz prognozy. Rehabilitacja dyskopatii jest procesem długofalowym, ale w naszym gabinecie odczujesz poprawę już po pierwszej wizycie terapeutycznej.

W Salveo Profesjonalna Regeneracja Sportowa Ruda Śląska zabiegi w przypadku dyskopatii to:

Dodatkowo leczenie dyskopatii lędźwiowej jest wspierane przez trening funkcjonalny, który: 

 • pozwala na poprawę stabilizacji centralnej pacjenta’
 • poprawia pracę kręgosłupa zarówno podczas codziennych obowiązków, jak i w trakcie uprawiania sportu.

Pamiętaj jednak, że czasami objawy dyskopatii tylko przypominają dyskopatię. Przeważająca część społeczeństwa ma dyskopatie (różnego stopnia) zdiagnozowaną na podstawie diagnostyki obrazowej lecz nie odczuwa, ani nie odczuwała żadnych dolegliwości bólowych z nią związanych. Więc jeśli wiesz, że w przypadku twojego bólu rehabilitacja i fizykoterapia była dotychczas nieskuteczna, zgłoś się do nas w celu głębszej diagnostyki.

Bolą Cię plecy? Zapraszamy na rehabilitację kręgosłupa do SALVEO w Rudzie Śląskiej
2023-07-17T13:33:56+02:00