Jak dobrać wkładki ortopedyczne?

//Jak dobrać wkładki ortopedyczne?

Wkładki do butów mogą poprawić komfort noszenia obuwia, zapobiec powstawaniu bolesnych otarć i pęcherzy, wspomóc leczenie niektórych chorób, a nawet zwalczyć uporczywy ból kręgosłupa lub stawu kolanowego. Aby jednak móc w pełni czerpać z korzyści, jakie oferują nam współczesne wkładki ortopedyczne, należy je odpowiednio dobrać. Jakie wkładki do butów kupić? Skąd mieć pewność, że wybieramy dobre wkładki do butów?

Rodzaje wkładek do butów – wkładki ortopedyczne

Wkładki ortopedyczne mają na celu wspomóc leczenie niektórych chorób i przypadłości w obrębie stóp i/lub zahamować dalszy rozwój deformacji i uszkodzeń. Są polecane również osobom odczuwającym dyskomfort podczas chodzenia, a także wszystkim tym, których stopy narażone są na nadmierne przeciążenie, np. czynnym sportowcom, kobietom w ciąży, osobom borykającym się z problemem otyłości, chorującym na cukrzycę, dzieciom mającym stwierdzoną wadę postawy.

Wyróżniamy różne rodzaje wkładek do butów, a wybór tych właściwych zależy od indywidualnych potrzeb. Podstawowe rodzaje wkładek do butów to:

  • wkładki ortopedyczne dla dorosłych;
  • wkładki ortopedyczne dla dzieci;
  • wkładki ortopedyczne dla sportowców.

W każdej z tych grup możemy wyróżnić bardziej uszczegółowione rodzaje wkładek ortopedycznych, polecane przy konkretnym schorzeniu czy problemie ze stopami. Przykładowo, wkładki ortopedyczne dedykowane osobom z halluksami różnią się budową i funkcjonalnością od tych, które mają pomóc przy niwelowaniu wad postawy.

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden niezwykle istotny podział wkładek do butów:

  1. gotowe, uniwersalne wkładki ortopedyczne,
  2. indywidualne wkładki ortopedyczne, wykonywane na zamówienie.

Ze względu na różnice w budowie stóp każdego człowieka oraz na indywidualny stopień deformacji, zaawansowania schorzenia i inne uwarunkowania, wkładki na zamówienie są zdecydowanie lepszym wyborem.

Szukasz miejsca, gdzie zamówisz wkładki ortopedyczne dla siebie? Sprawdź SALVEO w Rudzie Śląskiej

Jakie wkładki do butów wybrać?

Bardzo ważne jest, by wkładek ortopedycznych nie dobierać samodzielnie, bo wybierając nieodpowiednie, można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Bardziej optymistyczny scenariusz zakłada, że co prawda nie pogorszymy swojego stanu zdrowia, ale niepotrzebnie wydamy pieniądze, gdyż noszenie źle dopasowanych wkładek ortopedycznych nie poprawi naszego samopoczucia. Chcesz wybrać dobre wkładki do butów? Poradź się eksperta! Przed doborem odpowiednich wkładek niezbędne jest wykonanie badań diagnostycznych i szczegółowe nakreślenie problemu danego pacjenta.

Jak dobrać wkładki ortopedyczne do butów

Dobre wkładki do butów to te, które są najlepiej dopasowane do budowy stopy oraz konkretnego problemu zdrowotnego. W związku z tym najlepsze wkładki to indywidualne wkładki ortopedyczne na zamówienie. Proces doboru wkładek ortopedycznych jest złożony:

  • w pierwszej kolejności fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny;
  • następnie wykonywane jest nowoczesne badanie komputerowe stóp;
  • kolejnym krokiem jest wykonanie wycisku stopy;
  • wyniki przesyłane są do pracowni, w której indywidualne wkładki ortopedyczne wykonywane są ręcznie;
  • po upływie około tygodnia wkładki są gotowe – należy dopasować je wówczas do ulubionych, najczęściej noszonych butów.
2023-07-13T14:33:35+02:00