Rehabilitacja kolana – ile trwa rehabilitacja po artroskopii kolana?

/, Rehabilitacja biodra, Rehabilitacja kolana/Rehabilitacja kolana – ile trwa rehabilitacja po artroskopii kolana?

Kolana to stawy, które są wyjątkowo narażone na przeciążenia czy urazy. Wszelkie dolegliwości w ich obrębie bywają uciążliwe i skutecznie obniżają komfort codziennego życia. Pomocna w ocenie wewnętrznych struktur kolana lub w usunięciu konkretnych patologii może być artroskopia, na którą kieruje pacjenta ortopeda. Jakie są wskazania do takiego badania lub zabiegu? Jak długo trwa rehabilitacja po artroskopii kolana?

Artroskopia kolana – kiedy warto wykonać?

Artroskopia kolana może być wykonywana w dwóch celach. Pierwszy zakłada ocenę struktur wewnątrzstawowych. Wówczas zabieg ten nazywany jest artroskopią diagnostyczną. Drugi – leczniczy, wiąże się z wprowadzeniem do stawu niewielkich instrumentów chirurgicznych, by wyeliminować konkretne problemy. Wtedy mowa o artroskopii operacyjnej lub terapeutycznej. O ile pierwszy zabieg, a właściwie badanie, nie wymaga szczególnej rekonwalescencji, o tyle w drugim przypadku konieczna może być nawet rehabilitacja kolana.

Jakie są wskazania do artroskopii kolana? Wymienia się kilka kluczowych problemów/stanów, kiedy warto przeprowadzić taki zabieg lub badanie. Wśród nich są:

  • urazy stanu kolanowego i łąkotki,
  • bóle kolan o nieustalonej przyczynie,
  • zmiany zwyrodnieniowe,
  • reumatoidalne zapalenie stawów,
  • obecność ciał obcych.

Artroskopia kolana – rekonwalescencja

Zalecenia po artroskopii kolana zależą od kondycji zdrowotnej i wieku pacjenta. Można jednak wymienić kilka ogólnych sugestii, do których powinni stosować się wszyscy pacjenci, u których wykonano ten zabieg. Najważniejsze, by kolano po artroskopii było odciążone. Pacjent powinien poruszać się o kulach przez ok. 2 tygodnie. Wcześnie jednak można rozpocząć rehabilitację po operacji kolana. Nawet jeszcze podczas pobytu w szpitalu. Ćwiczenia po artroskopii kolana mogą być wykonywane już w pierwszej lub drugiej dobie po zabiegu.

Umów się na rehabilitację po artroskopii kolana do Salveo w Rudzie Śląskiej

Rehabilitacja po artroskopii kolana

Chcąc przyspieszyć powrót do sprawności, zaleca się skorzystanie z usług wykwalifikowanych rehabilitantów, którzy zdecydują, jakie ćwiczenia po artroskopii kolana należy wdrożyć. W zależności od gabinetu, może być stosowana rehabilitacja z wykorzystaniem urządzeń Indiba, które przyspieszają proces regeneracji tkanek i umożliwiają szybszy powrót do sprawności ruchowej. Zaleca się też ćwiczenia, które wzmocnią siłę mięśni oraz stopniowo będą zwiększały zakres ruchów kolana.

Co ważne, w procesie rekonwalescencji przyda się też orteza. Wiele osób zastanawia się, jak spać po artroskopii kolana i między innymi w tym takie usztywnienie będzie pomocne. Zapobiegnie ono odruchowemu zginaniu nogi podczas snu. Jak długo korzystać z takiego rozwiązania? Zaleca się, by spać w ortezie nawet przez 2-3 tygodnie. Staw kolanowy zyska odpowiednią stabilizację, a u pacjenta pojawi się nawyk leżenia z wyprostowaną nogą.

2022-07-31T12:17:30+02:00