Rehabilitacja uroginekologiczna 2022-08-29T18:45:18+02:00

Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterpia uroginekologiczna to dość młoda dziedzina w zakresie medycyny i fizjoterapii, ale niezwykle potrzebna. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy tak wiele kobiet cierpi lub skarży się na problemy ze strony układu rozrodczego czy nieprawidłowości w okolicy dna miednicy. 

Być może sytuacja nie dotyczy Cię osobiście, ale masz przyjaciółkę lub koleżankę, która skarżyła się na problemy kobiece.

Rehabilitacja uroginekologiczna zajmuje się:

  • różnymi dysfunkcjami w obrębie narządów miednicy mniejszej, 
  • zaburzeniami mięśni dna miednicy i związanymi z tym dolegliwościami.

Dla kogo jest zalecana fizjoterapia uroginekologiczna?

  • kobietom, które mają dolegliwości ze strony układu rozrodczego,
  • kobietom, które potrzebują rehabilitacji, fizjoterapii po porodzie,
  • kobietom, które mają dolegliwości bólowe w trakcie współżycia,
  • kobietom, które nie odczuwają dolegliwości, ale zależy im na profilaktyce układu moczowo-płciowego (między innymi utrzymanie narządów miednicy mniejszej na właściwym miejscu).

W jakich problemach pomaga fizjoterapeuta uroginekologiczny

  • obniżenie narządów miednicy mniejszej,
  • nietrzymanie moczu,
  • nietrzymanie stolca,
  • bolesne miesiączkowanie,
  • bolesne współżycie,
  • ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • ból stawów krzyżowo- biodrowych,
  • ból spojenia łonowego,
  • przygotowanie do ciąży i porodu, 
  • mobilizacja blizn po cesarskim cięciu, nacięciu lub / i pęknięciu krocza.
Umów się na wizytę do fizjoterapeutki uroginekologicznej w Rudzie Śląskiej

Dlaczego tak ważne jest poddanie się fizjoterapii uroginekologicznej?

Korzystanie z seksualności i cieszenie się nią jest elementem naszego zdrowia fizycznego i psychicznego. Niestety bardzo często kobiety uważają, że problemy w tym obszarze rozwiążą się same, a ponadto temat związany z potrzebami seksualnymi nadal jest tematem tabu w wielu rodzinach. 

Dlatego pojawienie się pacjentki w gabinecie fizjo uroginekologa, czy fizjoterapeutki uroginekologicznej to bardzo ważny krok do zmiany myślenia, a co za tym idzie, działania. 

Oznacza to świadomą decyzję, że chce się o siebie zatroszczyć. 

Oprócz działań w gabinecie i rehabilitacji, pacjentka ma również pracę do wykonania w domu. Najczęściej dotyczy to zmiany lub korekty codziennych nawyków.

Fizjoterapia uroginekologiczna prężnie rozwija się w ostatnich latach, jednak świadomość kobiet o możliwościach uzyskania pomocy w związku z ich dolegliwościami jest wciąż zbyt mała. Dlatego szczególnie ważne jest, by zacząć edukować kobiety w tym zakresie i uświadamiać je w zakresie ich zdrowia.

Jakie są korzyści z poddania się rehabilitacji uroginekologicznej?

  • zmniejszenie istniejących dolegliwości, 
  • poprawa komfortu życia, 
  • zmniejszenie dolegliwości bólowych, 
  • przygotowanie do ciąży i porodu, 
  • szybszy powrót do formy po ciąży, 
  • zdrowe dno miednicy, 
  • zwiększenie świadomości i kontroli nad własnym ciałem.

Nasza ekspert w zakresie fizjoterapii uroginekologicznejMaria Więcko, zaprasza serdecznie wszystkie kobiety, którym bliski jest powyższy temat.

Już w trakcie studiów, mając kontakt z wieloma kobietami i słysząc ich historie, poczuła, że to temat ważny i potrzebny. Dlatego postanowiła wybrać właśnie taką ścieżkę zawodową. Odbyła wiele kursów w tym kierunku i planuje kształcić się nadal. 

Chciałabym, żeby kobiety zaczęły też myśleć o sobie a nie tylko o innych. Żeby zechciały potraktować siebie i swoje zdrowie jako priorytet – tak podsumowuje wybór swojej specjalizacji.

Zapraszamy do naszej fizjoterapeutki uroginekologicznej!

Polecają nas:

Alicja Cz.

Konsultację w zakresie fizjoterapii uroginekologicznej prowadziła Pani Maria i z czystym sumieniem mogę polecić. Sympatyczna i ciepła osoba, bardzo taktowna i profesjonalna. W żadnym momencie podczas rozmowy ani badania nie czułam się skrępowana. Omówiła wszystko szczegółowo, wyjaśniła i zaproponowała plan dalszych spotkań. Bardzo polecam!
Martyna Milik

Byłam ostatnio na bezpłatnej konsultacji u Pani Marii i mogę z czystym sumieniem polecić wszystkim kobietom wizytę w tym miejscu. Rzetelny wywiad, doradztwo i propozycja działań!
Klaudia Ka

Super sprawa, polecam sprawdzenie swojego stanu po porodzie każdej kobiecie 🙂 Profesjonalne podejście do klienta!

Jak wygląda wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej?

Na pierwszą wizytę u fizjoterapeuty uroginekologicznego warto odpowiednio się przygotować. Przede wszystkim trzeba zabrać ze sobą dokumentację medyczną, wypisy szpitalne, przedstawić listę przyjmowanych leków. Warto też wygodnie się ubrać lub zabrać ze sobą strój sportowy. Wywiad z pacjentem obejmuje w znacznej mierze opis dolegliwości i historię chorób, jak i badania. Fizjoterapeuta indywidualnie proponuje techniki diagnostyczne, może to być badanie per vaginam lub per rectum, na które pacjentka może się zgodzić lub nie.

Fizjoterapia dna miednicy czy fizjoterapia po porodzie są indywidualnie dobierane do potrzeb i możliwości danej osoby. Specjalista po zapoznaniu się z dokumentacją i stanem pacjenta decyduje, jaka forma terapii będzie najbardziej efektywna i pozwoli na szybki powrót do formy lub zdrowia.

Fizjoterapia uroginekologiczna – co to jest?

Fizjoterapia uroginekologiczna to dosyć młoda dziedzina rehabilitacji, która zyskuje na popularności, głównie wśród kobiet. Koncentruje się ona w znacznej mierze właśnie na zdrowiu kobiecym na niemal każdym etapie życia. Celem terapii uroginekologicznej jest profilaktyka oraz leczenie różnych dysfunkcji w obrębie dna miednicy i jamy brzusznej.

Kiedy do fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Wizyta u fizjoterapeutki uroginekologicznej wskazana jest w wielu przypadkach. Może to być:

  • nietrzymanie moczu,
  • ból miednicy,
  • obniżenie lub „wypadanie” narządów miednicy mniejszej,
  • powrót do formy po porodzie.

To główne wskazania do rehabilitacji uroginekologicznej, choć nie są one jedyne. Warto umówić się na konsultację ze specjalistą, jeśli doszło do rozejścia mięśni prostych brzucha, rozejścia spojenia łonowego, występują problemy z bolesnymi miesiączkami czy bolesnym współżyciem. Fizjoterapeutka uroginekologiczna może też pomóc w przygotowaniu ciała do ciąży oraz po porodzie, w okresie połogu. Istotna jest również mobilizacja blizn, zwłaszcza po cesarskim cięciu lub w przypadku nacięcia lub pęknięcia krocza.

Fizjoterapia ginekologiczna – dlaczego warto z niej skorzystać?

Z rehabilitacji uroginekologicznej warto skorzystać chociażby po to, by w nieinwazyjny sposób poprawić swój komfort życia. Często wiąże się to z minimalizacją bólu, szybszym powrotem do formy, np. fizjoterapia po porodzie, poprawą funkcji mięśni dna miednicy itp. Nie można przy tym zapominać o satysfakcji seksualnej. Fizjoterapeuta uroginekologiczny może pomóc nie tylko w problemach urologicznych, ginekologicznych, proktologicznych, ale i seksuologicznych. Mowa tu np. o dolegliwościach bólowych narządów płciowych.

Fizjoterapia uroginekologiczna Śląsk

Mieszkasz na Śląsku i szukasz doświadczonej fizjoterapeutki uroginekologicznej? Chcesz przygotować ciało do ciąży lub jesteś po cesarskim cięciu? A może zmagasz się z problemem nietrzymania moczu? Skonsultuj to z naszymi specjalistami. Umów się na wizytę z fizjoterapeutą w Salveo w Rudzie Śląskiej.

Ponadto w gabinecie świadczone są usługi z zakresu m.in.