Jeszcze do niedawna termin: fizjoterapia uroginekologiczna był dla większości kobiet pojęciem zupełnie obcym. Nasilające się problemy z nietrzymaniem moczu, zwiększająca się liczba trudnych porodów czy coraz częstsze zjawisko odczuwania przez kobiety bólu podczas współżycia sprawiły jednak, iż uroginekologia zyskała na znaczeniu i stała się docenianą przez żeńską część społeczeństwa specjalizacją. Co to jest fizjoterapia uroginekologiczna? Kiedy warto zgłosić się do specjalisty uroginekologa? Kto powinien skorzystać z dobrodziejstw tej gałęzi fizjoterapii?
Spis treści:
Co to jest nietrzymanie moczu?
Uroginekologia, czy też fizjoterapia uroginekologiczna, zajmuje się różnymi nieprawidłowościami w obrębie mięśni dna miednicy i dysfunkcjami w obrębie narządów miednicy mniejszej. To stosunkowo młoda dziedzina fizjoterapii, która coraz bardziej zyskuje na popularności. Dzieje się tak dlatego, iż mnóstwo kobiet cierpi na różne przypadłości związane z funkcjonowaniem dna miednicy czy jamy brzusznej. Fizjoterapia uroginekologiczna pomaga pokonać wstydliwe problemy, przywracając wysoki komfort życia i poprawiając samopoczucie. Wykwalifikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna nie tylko potrafi zmniejszyć dolegliwości bólowe i pozbyć się przykrej przypadłości, ale również uczy, jak zadbać o mięśnie dna miednicy, by uniknąć problemów zdrowotnych w przyszłości.
Fizjoterapia uroginekologiczna – kiedy warto z niej skorzystać?
Fizjoterapia uroginekologiczna obejmuje swoim zakresem szereg przypadłości wynikających z dysfunkcji w obrębie mięśni dna miednicy i narządów miednicy mniejszej. Do fizjoterapeutki uroginekologicznej możesz się zgłosić w celach leczniczych lub profilaktycznych. Profilaktyka uroginekologiczna obejmuje m.in.:
- przygotowanie do okresu ciąży, porodu i połogu;
- wzmocnienie mięśni dna miednicy u kobiet dojrzałych, u których występują oznaki starzenia się organizmu.
Leczenie uroginekologiczne zajmuje się m.in. przypadkami takimi jak:
- nietrzymanie moczu;
- nietrzymanie stolca;
- bolesne miesiączkowanie;
- ból podczas współżycia;
- rekonwalescencja po cesarskim cięciu;
- rekonwalescencja po porodzie siłami natury i/lub po nacięciu albo pęknięciu krocza;
- obniżenie lub „wypadanie” narządów miednicy mniejszej;
- ból odcinka lędźwiowego kręgosłupa;
- ból stawów krzyżowo- biodrowych;
- ból spojenia łonowego.
Fizjoterapia uroginekologiczna Ruda Śląska – dlaczego warto nas odwiedzić?
Profesjonalizm, dokładność, dyskrecja oraz indywidualne podejście do każdej pacjentki to to, co cechuje nasz gabinet fizjoterapeutki uroginekologicznej w Rudzie Śląskiej. Przed pierwszą wizytą zebrany zostaje bardzo szczegółowy wywiad, pacjentka poddana zostaje badaniom, wyjaśniamy również, skąd wzięły się Jej przypadłości i jak można z nimi walczyć. Bardzo ważne jest dla nas, by uświadomić pacjentkę, iż fizjoterapia uroginekologiczna i terapia w gabinecie to jedno, ale równie istotna jest codzienna dbałość o dobry stan zdrowia w obrębie mięśni dna miednicy. Dlatego też nasze pacjentki zostają wyedukowane z zakresu prawidłowych nawyków, profilaktyki uroginekologicznej oraz ćwiczeń, które mogą samodzielnie wykonywać w domu.