Rozpoznawanie bólu kręgosłupa szyjnego. Objawy i dolegliwości odcinka kręgosłupa szyjnego

/, Rehabilitacja kręgosłupa/Rozpoznawanie bólu kręgosłupa szyjnego. Objawy i dolegliwości odcinka kręgosłupa szyjnego

Spotkać się można z różnymi nazwami bólu kręgosłupa szyjnego, większość osób z tą dolegliwością używa po prostu sformułowania „ból szyi”. Objawy są odczuwalne w odcinku szyjnym kręgosłupa. Niestety jak wynika z badań, z bólem kręgosłupa szyjnego mierzy się bardzo wiele osób, w tym także osoby w młodym wieku. Jak można rozpoznać, czy mamy do czynienia z bólem kręgosłupa szyjnego? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w poniższym poradniku.

Typowe objawy bólu kręgosłupa szyjnego

W przypadku bólu kręgów szyjnych, mierzymy się z wieloma objawami, dlatego część osób, które doświadczają bólu w tym odcinku, kojarzy objawy z zupełnie innymi schorzeniami. Objawy bólu kręgosłupa szyjnego mogą być różnorodne:

  • ból szyi – uczucie napięcia, bólu czy drętwienie;
  • sztywność szyi – ograniczone ruchy w obrębie odcinka szyjnego;
  • ból głowy – bóle szyjnego odcinka często promieniują do głowy, co wywołuje ból i migreny;
  • drętwienie i mrowienie – w związku z naciskiem kręgów szyjnych na nerwy, może być odczuwalne drętwienie od ramion do palców;
  • omdlenia – mogą być powodowane uciskiem kręgów na niektóre naczynia krwionośne, co prowadzi do niedotlenienia.

Osobom z dyskopatią szyjną często towarzyszy wiele objawów jednocześnie, ból szyi występuje najczęściej. Dyskopatia szyjna to schorzenie krążków międzykręgowych. Krążki to tzw. „amortyzatory” kręgosłupa, znajdują się one między kręgami. To dzięki nim człowiek jest w stanie wykonywać płynne ruchy.

Zapytaj o rehabilitację, fizjoterapię kręgosłupa w Salveo Rudza Śląska

Bóle karku i głowy jako objawy schorzeń kręgosłupa

Najczęstsze dolegliwości, z którymi spotykają się osoby cierpiące na bóle szyjnego odcinka to bóle karku i głowy. Z takimi objawami mierzą się głównie osoby z dyskopatią szyjną, ale nie tylko. Zazwyczaj, kiedy nasila się ból karku promieniuje on do głowy, jest to związane z poszczególnymi naczyniami krwionośnymi, czy układem nerwowym, na które to naciskają kręgi.

Kiedy osoba odczuwa napięciowy ból głowy od kręgosłupa, oznacza to, że któreś z naczyń lub nerwów jest niedotlenione, wtedy można się spotkać z zawrotami głowy, drętwieniem czy ograniczonymi ruchami.

Zawroty głowy i migreny szyjne: czy to może być związane z kręgosłupem?

Jak już wiadomo, jednym z głównych objawów towarzyszącym przy bólu kręgów szyjnych, jest również ból głowy. Skąd biorą się zawroty głowy i migreny szyjne?

Zawroty głowy – mogą być spowodowane wieloma schorzeniami, takimi jak np. dyskopatia szyjna, osteoartroza, urazy szyjne.
Natomiast migreny szyjne to ból głowy towarzyszący w okolicach odcinka szyjnego, powodem jego powstania, może być napięcie mięśniowe, czy zmiany w kręgach szyjnych.

Zarówno w migrenach szyjnych jak i zawrotach głowy można rozważyć konsultacje z lekarzem czy fizjoterapeutą i rehabilitację kręgosłupa.

Badania obrazowe w diagnostyce bólu kręgosłupa szyjnego

Mierząc się z przewlekłym bólem odcinka szyjnego należy udać się do specjalisty, który odpowiednio zdiagnozuje przyczyny. Diagnostyka jest bardzo ważna, aby odpowiednio dobrać formy leczenia. Na początku lekarz przeprowadza z pacjentem szczegółowy wywiad odnośnie jego pracy, form spędzania aktywności, lokalizacji bólu i jego stopień nasilenia.

Bardzo pomocne okazują się badania obrazowe, np. rezonans, tomograf, USG lub RTG. Obraz uzyskany po badaniu pomaga jednoznacznie stwierdzić, gdzie zlokalizowany jest ból lub gdzie kręgi szyjne uciskają na nerwy pacjenta.

Zapytaj o rehabilitację, fizjoterapię kręgosłupa w Salveo Ruda Śląska
2024-01-26T11:53:49+01:00