Profilaktyka bólu kręgosłupa szyjnego. Jak zapobiegać bólowi szyi?

/, Rehabilitacja kręgosłupa/Profilaktyka bólu kręgosłupa szyjnego. Jak zapobiegać bólowi szyi?

Profilaktyka bólu kręgosłupa to nic innego jak działania, dzięki którym pojęcie uporczywego bólu odczuwanego w kręgach szyjnych, jest obce. Wystarczy tak naprawdę niewiele, aby zagwarantować sobie komfort na długi czas. Taki efekt można osiągnąć dzięki ćwiczeniom, higienie snu, dobrej ergonomii pracy i innym prostym (co ważne) sposobom.

Ćwiczenia rozluźniające szyję i stretching mięśni szyi

Spięte barki i szyja, to dyskomfort, który często nie pozwala skupić się na pracy, czy aktualnej czynności, którą wykonujemy. Ćwiczenia na rozciąganie mięśni szyi pomogą uśmierzyć ból i rozluźnić mięśnie karku. Jakie ćwiczenia można zastosować na rozciąganie? Oto kilka przykładowych:

  • ćwiczenia rozciągające – skręty głowy, pochylanie jej w tył i do przodu oraz na boki;
  • przyciąganie głowy do ramienia – należy starać się (dążyć) dotknąć uchem ramienia,
  • okrężne ruchy ramion.

Dobrym sposobem jest uporanie się z bólem i rozluźnieniem mięśni, jest joga. Podczas treningu jogi rozciąga się dane partie ciała. W dobie dzisiejszych możliwości, każdy z nas może odpalić relaksacyjny trening na kanale streamingowym i wraz z trenerem ćwiczyć w domu. Należy pamiętać, aby przy wykonywaniu ćwiczeń nie wykonywać gwałtownych ruchów. Po prawidłowym ich wykonaniu odczuwalna jest ulga dla kręgosłupa szyjnego.

Pomoc fizjoterapeuty w dolegliwościach kręgosłupa szyjnego w Salveo Ruda Śląska

Pozycja snu i wybór poduszki – jak to wpływa na kręgosłup?

Mogłoby wydawać się to nieprawdopodobne, ale w głównej mierze do zdrowia naszego kręgosłupa przyczynia się jakość snu. Aby jakość ta była dobra, należy zadbać o swój komfort spania – wybrać odpowiedni materac i poduszkę. Ważnym aspektem jest również pozycja w jakiej śpimy. To kluczowe czynniki, które mogą przyczyniać się do bólu. Jak spać, aby nie bolała szyja?

  • Spanie na brzuchu – najbardziej preferowana pozycja wśród Polaków, jednak wiąże się z nią kilka aspektów źle wpływających na nasze ciało. Osoba śpiąca na brzuchu nie pozwala swojemu organizmowi na regenerację, przez co zaraz po przebudzeniu odczuwany jest ból w karku,
  • Spanie na boku – jest dużo zdrowsza niż spanie na brzuchu, przy odpowiednim materacu i poduszce, który dopasowuje się do kształtu ciała dobrze przespana noc jest w zasięgu ręki. Pozycja ta stabilnie podtrzymuje kręgosłup,
  • Spanie na plecach – to najlepsza pozycja, aby zadbać o zdrowie kręgosłupa, ciężar ciała rozkłada się równomiernie na materacu, zaś kręgi szyjne mają odpowiednie i stabilne oparcie.

Mimo odpowiedniej pozycji podczas spania wciąż odczuwalny jest ból, warto zainwestować w odpowiednią poduszkę. Powinna być ona dostosowana do naturalnej krzywizny kręgosłupa, czyli musi w najprostszy sposób podpierać nasze kręgi. Osoby, które śpią na boku powinny zaopatrzyć się w specjalnie wyprofilowaną poduszkę, zaś osoby, które śpią w pozycji na brzuchu powinny zrezygnować w ogóle z poduszki.

Zapobieganie bólom kręgosłupa: skuteczna rehabilitacja i działania profilaktyczne

Osoby, które zmagają się z bólem kręgosłupa powinny niezwłocznie udać się do lekarza i rozpocząć odpowiednią rehabilitację kręgosłupa. Ważna jest również profilaktyka bólu kręgosłupa szyjnego w celu utrzymania jego zdrowia. Co obejmuje pojęcie „skutecznej rehabilitacji”? Skuteczna rehabilitacja to m.in:

  • fizjoterapia na ból szyi,
  • ćwiczenia wzmacniające odcinek szyjny,
  • ćwiczenia rozluźniające,
  • chiropraktyka,
  • farmakoterapia

Nie ma skutecznej rehabilitacji bez odpowiednich działań profilaktycznych bólu kręgosłupa szyjnego. Jaka działania są zalecane? Ważne są na pewno:

  • aktywność fizyczna,
  • odpowiednia postawa ciała,
  • odpowiednia waga ciała,
  • rzucenie palenia,
  • systematyczne rozciąganie np. joga
  • regularne badania.

Rehabilitacja i działania profilaktyczne idą ze sobą w parze, zastosowanie obu pomaga utrzymać w zdrowiu kręgosłup, a w szczególności odcinek szyjny. Osobom, które cierpią na przewlekłe dolegliwości zaleca się konsultację z lekarzem.

Pomoc fizjoterapeuty w dolegliwościach kręgosłupa szyjnego w Salveo Ruda Śląska
2024-01-26T13:14:14+01:00