Na czym polega terapia wodorem, inhalacje wodorem?

/, reh/fizjo/reg/Na czym polega terapia wodorem, inhalacje wodorem?

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszy się terapia wodorem, która opiera się na wykorzystaniu właściwości antyoksydacyjnych tego pierwiastka. Wiele badań naukowych wykazało, że może ona przynieść wiele korzyści zdrowotnych. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej temu, jak działa leczenie wodorem, jakie są jego potencjalne zastosowania terapeutyczne oraz przeciwwskazania do terapii.

Na czym polega terapia wodorem? Metody wodorowania organizmu

Terapia wodorowa opiera się na wykorzystaniu właściwości wodoru, który jest jednym z najprostszych pierwiastków chemicznych. Polega na dostarczaniu wodoru do organizmu doustnie, za pomocą kąpieli lub poprzez inhalowanie się nim, co stanowi najpopularniejszą metodę. Inhalacje wodorem polegają na wdychaniu mieszaniny powietrza i wodoru o różnych stężeniach za pomocą specjalnych inhalatorów lub worków.

Terapia wodorem działa przede wszystkim poprzez neutralizację reaktywnych form tlenu (ROS), które powstają w organizmie podczas metabolizmu i stresu oksydacyjnego. Wodór w organizmie wprowadza równowagę między wolnymi rodnikami i przeciwutleniaczami oraz zapobiega uszkodzeniu komórek.

Mimo że wodorowa terapia jest stosunkowo nową metodą, to wiele badań naukowych potwierdza jej doskonały wpływ na wiele aspektów ludzkiego zdrowia. Jakie korzyści dają inhalacje wodorem, z których możesz skorzystać w naszym gabinecie w Rudzie Śląskiej?

Inhalacje wodorem — wpływ na zdrowie

Terapia wodorem może mieć pozytywny wpływ na zdrowie z kilku powodów. Przede wszystkim, tak jak napisano wcześniej, działa jako silny antyoksydant, neutralizując reaktywne formy tlenu. Ponadto terapia wodorem może pomóc w łagodzeniu stanów zapalnych, zmniejszaniu bólu oraz poprawie funkcjonowania układu krążenia, nerwowego czy pokarmowego. Doskonale sprawdza się u osób chorych na schorzenia przewlekłe, ponieważ pozwala na zniwelowanie ich objawów. Terapia wodorowa stanowi rozwiązanie profilaktyczne chorób neurodegeneracyjnych, takich jak np. choroba Alzheimera. Wodór pomaga chronić mózg przed uszkodzeniami, poprawia pamięć i koncentrację. Inhalacje mogą także mieć wpływ na poprawę nastroju i jakości snu. Co szczególnie ważne dla sportowców, terapia wodorowa może mieć pozytywny wpływ na wydajność fizyczną — zwiększa wydolność tlenową, co może przyczyniać się do poprawy ogólnej kondycji fizycznej.

Należy zaznaczyć, że efekty terapii wodorem mogą się różnić w zależności od stanu zdrowia i indywidualnych cech organizmu.

Jakie są przeciwwskazania do terapii wodorem?

Mimo że terapia wodorem daje wiele korzyści zdrowotnych, to istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają jej stosowanie lub wymagają ostrożności. Zalicza się do nich:

  • ciążę, gdyż nie ma wystarczająco dużo badań dotyczących bezpieczeństwa terapii wodorem w tym okresie,
  • zaburzenia elektrolitowe oraz nadmierną ilość gazów w jelitach — może spowodować niepożądane skutki uboczne, takie jak biegunka lub bóle brzucha,choroby nowotworowe, ponieważ nadmiar wodoru może negatywnie wpływać na proces chemioterapii,
  • wiek dziecięcy — bezpieczeństwo i skuteczność terapii wodorem u dzieci nie zostały dostatecznie zbadane,
  • choroby dróg oddechowych — inhalacje mogą spowodować zaostrzenie się objawów astmy czy POChP.

Należy podkreślić, że w każdym przypadku przed rozpoczęciem terapii wodorem, trzeba skonsultować się z lekarzem, zwłaszcza jeśli ma się jakiekolwiek problemy zdrowotne lub przyjmuje się leki.

Umów się na terapię wodorem w SALVEO Ruda Śląska
2023-05-05T15:10:13+02:00