Choć pojęcie mięśni dna miednicy znane jest chyba każdemu, większość kobiet nie ma pojęcia, gdzie się one znajdują, jaka jest ich rola i do czego prowadzić może ich osłabienie. Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy? W jaki sposób unikać ich nadmiernego obciążenia? Na te i inne pytania odpowiada fizjoterapeutka uroginekologiczna.
Spis treści:
Wiedza potoczna ogranicza się do przeświadczenia, że mięśnie dna miednicy są odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu moczowego i że może je osłabiać poród, przez co u kobiet występuje częste zjawisko nietrzymania moczu. W rzeczywistości jest to duże uproszczenie, ponieważ mięśnie dna miednicy pełnią w organizmie mnóstwo istotnych ról i ich zaniedbanie wiązać się może z pojawieniem się wielu przykrych dolegliwości. Mięśnie dna miednicy są odpowiedzialne za:
- podtrzymywanie od spodu narządów jamy brzusznej;
- prawidłowe funkcjonowanie zwieraczy;
- stabilizowanie kręgosłupa;
- odczuwanie satysfakcji seksualnej.
Prawidłowo funkcjonujące mięśnie dna miednicy ułatwiają poród siłami natury.
Dlaczego ćwiczenia dna miednicy są tak ważne?
Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, iż nasze codzienne postępowanie wpływa na osłabienie mięśni dna miednicy. Jak wyjaśnia fizjoterapeutka uroginekologiczna, wpływ na funkcjonowanie tych mięśni mają m.in. takie nawyki, jak:
- zbyt szybkie zrywanie się z łóżka – wstawać należy powoli, przez bok;
- powstrzymywanie strumienia moczu w trakcie mikcji;
- oddawanie moczu w pozycji półprzysiadu, gdy nie chcemy siadać na toalecie;
- brak regularnej aktywności fizycznej.
Ponadto, istnieje wiele czynników, które negatywnie wpływają na funkcjonowanie mięśni dna miednicy. Wśród nich wymienić trzeba m.in.:
- wiek;
- przebyte ciąże i porody;
- operacje w obrębie jamy brzusznej;
- otyłość;
- palenie papierosów;
- długotrwały wysiłek fizyczny, np. praca fizyczna polegająca na dźwiganiu ciężkich przedmiotów.
Osłabione mięśnie dna miednicy mogą prowadzić do nietrzymania moczu i stolca, odczuwania bólu podczas współżycia, czy przewlekłego bólu kręgosłupa. Aby temu zapobiec, niezbędne jest regularne ćwiczenie mięśni dna miednicy.
Jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy?
Ćwiczenia dna miednicy nie są trudne i nie wymagają użycia żadnych dodatkowych akcesoriów. Można ćwiczyć w domowym zaciszu lub w dowolnym miejscu, ponieważ część ćwiczeń mięśni dna miednicy przebiega niezauważona przez otoczenie. Bardzo ważne jest jednak, aby wiedzieć, jak ćwiczyć mięśnie dna miednicy. Tylko prawidłowo przeprowadzone ćwiczenia przyniosą oczekiwane rezultaty. Wykwalifikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna przeprowadzi Cię przez proces kontrolowania pracy mięśni dna miednicy i zaprezentuje Ci zestaw odpowiednich ćwiczeń, a także nauczy Cię ich wykonywania.
Bardzo popularne ćwiczenie mięśni dna miednicy polega na ich napinaniu i utrzymywaniu stanu napięcia przez kilka sekund. Następnie mięśnie należy rozluźnić. Takie ćwiczenie mięśni dna miednicy należy powtórzyć kilka raz – wydłużając trening wraz z upływem tygodni. To ćwiczenie można wykonywać w pozycji stojącej lub leżącej. Istnieją też inne ćwiczenia dna miednicy, które zaprezentuje Ci fizjoterapeutka uroginekologiczna podczas wizyty w gabinecie fizjoterapeutycznym.