Kiedy do fizjoterapeuty uroginekologicznego po ciąży, porodzie?

Ciało kobiety jest niezwykle skomplikowaną konstrukcją. W tak rozbudowanym, wielonarządowym organizmie nietrudno o różnego rodzaju urazy i przypadłości. Sprawy nie ułatwia fakt, iż wiele tematów związanych z kobiecością i kobiecą seksualnością to tematy tabu. Mnóstwo kobiet męczy się z rozmaitymi przypadłościami, postrzeganymi jako wstydliwe. Tymczasem w wielu przypadkach mogłoby się okazać, że wystarczy odpowiednia fizjoterapia uroginekologiczna, by skutecznie pozbyć się utrudniającego codzienne funkcjonowanie problemu. Kiedy do fizjoterapeuty uroginekologicznego po ciąży się wybrać? A może należy to zrobić jeszcze przed porodem?

Fizjoterapia uroginekologiczna – co to jest?

Wraz z rozwojem nauki i wiedzy o ludzkim ciele, następuje rozwój medycyny. Coraz węższe specjalizacje gwarantują coraz lepsze zajęcie się konkretnym problemem zdrowotnym. Fizjoterapia uroginekologiczna to dziedzina medycyny, zajmująca się zdrowiem kobiecym z obszaru dna miednicy, narządów rodnych, układu rozrodczego i moczowego. Mówiąc krótko – fizjoterapeuta uroginekologiczny pomaga kobietom w problemach powszechnie postrzeganych jako wstydliwe, w tym m.in. w sprawach związanych z: nietrzymaniem moczu, bolesnym miesiączkowaniem, bolesnym współżyciem czy obniżeniem lub wypadaniem narządów rodnych.

Urofizjoterapeuta w ciąży – tak czy nie?

Ponieważ wiele z wymienionych wyżej przypadłości dotyka kobietę po przebytej ciąży i porodzie, zasadne wydaje się pytanie, czy po urodzeniu dziecka warto wybrać się do fizjoterapeuty uroginekologicznego. Jednak o takiej wizycie dobrze jest pomyśleć jeszcze wcześniej, bowiem urofizjoterapeuta w ciąży również może kobiecie bardzo pomóc.

Jak? Rehabilitant uroginekologiczny może pomóc w zapobieganiu wystąpienia problemów zdrowotnych po porodzie, przygotowując ciało pacjentki do zmieniających się w czasie ciąży warunków fizycznych oraz do wysiłku związanego z wydaniem dziecka na świat.
Kiedy do fizjoterapeuty w ciąży należy się wybrać? Natychmiast, gdy pojawią się któreś z typowych dla ciąży dolegliwości, jak:

  • ból odczuwany w obrębie odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
  • ból spojenia łonowego,
  • ból stawów krzyżowo-biodrowych,
  • nietrzymanie moczu lub stolca.

Również w sytuacji, gdy ciężarna nie odczuwa żadnych z wyżej wymienionych dolegliwości, ale pragnie przygotować swoje ciało do porodu – czy to siłami natury, czy do cesarskiego cięcia – powinna skonsultować się z fizjoterapeutą uroginekologicznym. W takim przypadku najlepszym terminem na pierwszą wizytę będzie drugi trymestr ciąży.

Zapisz się na wizytę do fizjoterapeutki uroginekologicznej

Fizjoterapeuta uroginekologiczny – kiedy po porodzie warto się do niego wybrać?

Rehabilitacja uroginekologiczna jest polecana wszystkim kobietom, które urodziły dziecko. Po cesarskim cięciu lub nacinaniu albo pęknięciu krocza fizjo uroginekologiczny zadba o mobilizację blizn, odpowiednie ich uelastycznienie i szybsze gojenie się. Pomoc specjalisty sprawi, że możliwy będzie szybszy powrót do formy, w tym również – do udanego życia seksualnego.

Fizjoterapia uroginekologiczna pozwala uniknąć większości powikłań poporodowych, w tym przede wszystkim problemów z nietrzymaniem moczu oraz obniżeniem narządów rodnych. Przeprowadzana terapia jest nieinwazyjna, dlatego tym bardziej warto z niej skorzystać. Fizjoterapia uroginekologiczna w Rudzie Śląskiej to rozwiązanie dla wszystkich kobiet zamieszkujących obszary Górnego Śląska. W SALVEO czeka na Ciebie wykwalifikowany fizjoterapeuta uroginekologiczny z Rudy Śląskiej, który pomoże Ci pozbyć się wszystkich krępujących dolegliwości kobiecych!

2022-08-29T19:48:14+02:00