Wkładki ortopedyczne to produkt, który może poprawić jakość życia osób cierpiących na bardzo różne schorzenia, a także pomóc w rehabilitacji. Wysokiej jakości wkładki pełnią szereg funkcji, mających korzystny wpływ nie tylko na same stopy, ale na całe ciało. Co warto wiedzieć o tego typu akcesoriach, jak długo je nosić? Poniżej odpowiemy na najważniejsze pytania związane z tym zagadnieniem.
Ważne fakty na temat wkładek ortopedycznych
Przy wielu schorzeniach zalecane jest stosowanie wkładek ortopedycznych. Trzeba jednak wiedzieć o tym, że dostępne na rynku wkładki mogą bardzo różnić się między sobą jakością. Szczególnie ostrożnie należy podchodzić do wkładek, które określane są jako ortopedyczne, jednak produkowane są na szeroką skalę i nie są dopasowywane do indywidualnych potrzeb danej osoby. Uniwersalne wkładki mające rzekomo pełnić funkcje ortopedyczne mogą w rzeczywistości przynieść więcej szkody niż pożytku. W związku z tym należy zawsze wybierać wkładki dopasowywane indywidualnie, dzięki którym można odnieść takie korzyści, jak:
- zmniejszenie przeciążenia,
- utrzymanie stawów w ich fizjologicznym ułożeniu,
- zapobieganie deformacji stóp,
- amortyzacja śródstopia,
- zapobieganie koślawieniu się kości piętowej,
- stabilizacja pięty.
Jak widać, zalet noszenia wkładek ortopedycznych jest naprawdę wiele. Kupując je w sklepach medycznych, można mieć pewność, że dopasowywane są indywidualnie, a więc bierze się pod uwagę m.in. takie kwestie, jak schorzenie, z którym boryka się pacjent, poziom jego aktywności, czy uwarunkowania anatomiczne stopy.
Jak długo nosić wkładki ortopedyczne?
W tej kwestii nie da się podać jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od tego, z jakim problemem boryka się dana osoba. W przypadku niektórych kontuzji noszenie wkładek może być wymagane przez kilka miesięcy. Są jednak sytuacje, w których wskazane jest noszenie specjalistycznych wkładek nawet kilka lat. Koniecznie należy tę kwestię przedyskutować z lekarzem, który zaleca noszenie wkładek ortopedycznych. Możliwe, że z czasem lekarz zaleci skrócenie czasu noszenia wkładek, jednak w żadnym wypadku nie należy z nich rezygnować samodzielnie.
Ważną informacją jest to, że tego typu wkładki można nosić w różnych rodzajach obuwia, jeśli więc ktoś często zmienia buty, może je przekładać z jednych do drugich, bądź też zamówić większą ilość wkładek.
Kiedy należy stosować wkładki ortopedyczne?
Wskazania do noszenia wkładek ortopedycznych mogą być przeróżne. Do jednych z najczęściej spotykanych schorzeń, w przypadku których dają one bardzo dobre efekty, należą:
- ostroga piętowa,
- płaskostopie podłużne i poprzeczne,
- halluksy,
- palce młotkowate,
- zapalenie ścięgna Achillesa,
- szpotawość stóp,
- koślawość stóp,
- nerwiak Mortona.
To tylko kilka przykładów, a sytuacji, w których wkładki ortopedyczne są bardzo pomocne. Jest to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę w praktycznie każdej sytuacji związanej z problemami z utrzymaniem właściwej postawy, czy różnego typu dolegliwościami bólowymi.