Podobnie jak w wielu innych dziedzinach, tak i w fizjoterapii zdarzają się sytuacje, w których możemy spotkać się z bardzo różnymi opiniami na ten sam temat. Przykładem może być używanie wkładek ortopedycznych. Niejednokrotnie są one zalecane przez specjalistów osobom z różnego typu dysfunkcjami w obrębie układu kostno-mięśniowego, a przede wszystkim ze schorzeniami stóp. Jak zatem należy się odnieść do takich zaleceń, czy wkładki ortopedyczne mogą być szkodliwe?
Spis treści:
Ortopedyczne wkładki do butów – pomagają czy szkodzą?
Podobnie jak w przypadku innych kontrowersyjnych zagadnień tak i tutaj należy zachować zdrowy rozsądek i nie dawać wiary skrajnym opiniom. Wkładki ortopedyczne nie są złotym sposobem na każde schorzenie i nie zastąpią ćwiczeń, ani tym bardziej operacji, jeśli zachodzi taka konieczność. Z drugiej jednak strony w wielu przypadkach są one bardzo wskazane i mogą wspomóc proces rehabilitacji. Najważniejszą kwestią jest w tym wypadku odpowiedni dobór wkładek ortopedycznych.
To, jakie wkładki ortopedyczne kupimy, ma kluczowe znaczenie. Przede wszystkim wkładki do butów, które produkowane są na masową skalę i różnią się między sobą jedynie rozmiarem, nie będą pełniły funkcji ortopedycznej, nawet jeśli mają ten przymiotnik w nazwie. Co więcej, źle dobrane wkładki „ortopedyczne” mogą przynieść więcej szkody niż pożytku osobie, która je nosi.
Jakie wkładki ortopedyczne wybrać?
Na rynku dostępne są bardzo różne rodzaje wkładek ortopedycznych do butów. Wśród nich wyróżnić można:
- wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne,
- wkładki ortopedyczne na płaskostopie podłużne,
- wkładki na ostrogę piętową,
- wkładki na halluksy,
- wkładki dla stóp szpotawych,
- wkładki dla stóp koślawych,
- wkładki na asymetrię kończyn dolnych.
To oczywiście nie wszystkie istniejące rodzaje, pełna lista byłaby bardzo długa. Rzecz w tym, że praktycznie przy każdym schorzeniu można dopasować do potrzeb osoby potrzebującej odpowiednie wkładki ortopedyczne. Trzeba jednak pamiętać, że każdy ma nieco inne stopy, i wkładki do butów powinny być dobierane indywidualnie. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest zakup wkładek ortopedycznych wykonywanych na zamówienie.
Zalety wkładek ortopedycznych na zamówienie
Tylko w przypadku zakupu indywidualnych wkładek ortopedycznych wykonywanych na zamówienie możemy mieć stuprocentową pewność, że odniesiemy z ich noszenia same korzyści, a co za tym idzie, takie wkładki na pewno nam nie zaszkodzą. Dlaczego tak jest? Otóż podczas produkcji takich wkładek, brany jest pod uwagę kształt naszych stóp, a także stopień ich deformacji wynikającej z danego schorzenia. Co więcej, istotna jest również waga osoby, dla której są wykonywane, jej wiek, a nawet płeć.
Tego rodzaju wkładki są więc idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb i w największym stopniu mogą spełniać swoją rolę. Niestety uniwersalne wkładki ortopedyczne w najlepszym wypadku nie pomogą, a w najgorszym mogą nawet pogorszyć stan osoby borykającej się ze schorzeniem wymagającym noszenia wkładek.