Czy wkładki ortopedyczne mogą zaszkodzić?

/, wkładki ortopedyczne/Czy wkładki ortopedyczne mogą zaszkodzić?

Podobnie jak w wielu innych dziedzinach, tak i w fizjoterapii zdarzają się sytuacje, w których możemy spotkać się z bardzo różnymi opiniami na ten sam temat. Przykładem może być używanie wkładek ortopedycznych. Niejednokrotnie są one zalecane przez specjalistów osobom z różnego typu dysfunkcjami w obrębie układu kostno-mięśniowego, a przede wszystkim ze schorzeniami stóp. Jak zatem należy się odnieść do takich zaleceń, czy wkładki ortopedyczne mogą być szkodliwe?

Ortopedyczne wkładki do butów – pomagają czy szkodzą?

Podobnie jak w przypadku innych kontrowersyjnych zagadnień tak i tutaj należy zachować zdrowy rozsądek i nie dawać wiary skrajnym opiniom. Wkładki ortopedyczne nie są złotym sposobem na każde schorzenie i nie zastąpią ćwiczeń, ani tym bardziej operacji, jeśli zachodzi taka konieczność. Z drugiej jednak strony w wielu przypadkach są one bardzo wskazane i mogą wspomóc proces rehabilitacji. Najważniejszą kwestią jest w tym wypadku odpowiedni dobór wkładek ortopedycznych.

To, jakie wkładki ortopedyczne kupimy, ma kluczowe znaczenie. Przede wszystkim wkładki do butów, które produkowane są na masową skalę i różnią się między sobą jedynie rozmiarem, nie będą pełniły funkcji ortopedycznej, nawet jeśli mają ten przymiotnik w nazwie. Co więcej, źle dobrane wkładki „ortopedyczne” mogą przynieść więcej szkody niż pożytku osobie, która je nosi.

Potrzebujesz indywidualnie dopasowanych wkładek ortopedycznych? Sprawdź SALVEO w Rudzie Śląskiej

Jakie wkładki ortopedyczne wybrać?

Na rynku dostępne są bardzo różne rodzaje wkładek ortopedycznych do butów. Wśród nich wyróżnić można:

  • wkładki ortopedyczne na płaskostopie poprzeczne,
  • wkładki ortopedyczne na płaskostopie podłużne,
  • wkładki na ostrogę piętową,
  • wkładki na halluksy,
  • wkładki dla stóp szpotawych,
  • wkładki dla stóp koślawych,
  • wkładki na asymetrię kończyn dolnych.

To oczywiście nie wszystkie istniejące rodzaje, pełna lista byłaby bardzo długa. Rzecz w tym, że praktycznie przy każdym schorzeniu można dopasować do potrzeb osoby potrzebującej odpowiednie wkładki ortopedyczne. Trzeba jednak pamiętać, że każdy ma nieco inne stopy, i wkładki do butów powinny być dobierane indywidualnie. W związku z tym najlepszym rozwiązaniem jest zakup wkładek ortopedycznych wykonywanych na zamówienie.

Zalety wkładek ortopedycznych na zamówienie

Tylko w przypadku zakupu indywidualnych wkładek ortopedycznych wykonywanych na zamówienie możemy mieć stuprocentową pewność, że odniesiemy z ich noszenia same korzyści, a co za tym idzie, takie wkładki na pewno nam nie zaszkodzą. Dlaczego tak jest? Otóż podczas produkcji takich wkładek, brany jest pod uwagę kształt naszych stóp, a także stopień ich deformacji wynikającej z danego schorzenia. Co więcej, istotna jest również waga osoby, dla której są wykonywane, jej wiek, a nawet płeć.

Tego rodzaju wkładki są więc idealnie dopasowane do indywidualnych potrzeb i w największym stopniu mogą spełniać swoją rolę. Niestety uniwersalne wkładki ortopedyczne w najlepszym wypadku nie pomogą, a w najgorszym mogą nawet pogorszyć stan osoby borykającej się ze schorzeniem wymagającym noszenia wkładek.

2023-08-31T12:39:16+02:00