Ból odczuwany w stopach, ale też w kolanach, biodrach czy dolnym odcinku kręgosłupa – wszystkie te problemy mogą wynikać z problemów ze stopami. Ratunkiem mogą stać się wkładki ortopedyczne polecane przez specjalistów, ale czy one naprawdę pomagają? Jakie istnieją rodzaje wkładek do butów i które z nich wybrać, by pozbyć się problemów bólowych i życiowego dyskomfortu?
Rodzaje wkładek do butów
Niemal w każdym sklepie obuwniczym można nabyć wkładki do butów. Na ogół są to żelowe wkładki, dzięki którym można poprawić ułożenie stopy i tym samym komfort noszenia danego obuwia (np. butów na wysokim obcasie). Dostępne są także wkładki do za dużych butów, które zmniejszają luz pomiędzy stopą a tylną częścią cholewki. Jednak największym zainteresowaniem cieszą się wkładki do butów, które są wkładkami specjalistycznymi. Wkładki ortopedyczne – bo to o nich mowa – są zalecane w przypadku nieprawidłowości występujących w obrębie budowy stopy, a także w przypadkach przeciążenia stopy, wystąpienia kontuzji stopy czy pojawienia się szczególnych warunków dla funkcjonowania stóp, takich jak ciąża czy wzmożona aktywność sportowa.
Wkładki ortopedyczne – na co mogą pomóc?
Wkładki ortopedyczne to zalecane rozwiązanie zarówno w profilaktyce zniekształceń stopy, jak i w leczeniu dolegliwości spowodowanych przez te zniekształcenia. To jednak nie jedyne zastosowanie tego typu wkładek. Wkładki do butów na ból kręgosłupa? To możliwe! Dzięki temu, iż wkładki ortopedyczne korygują postawę ciała, można za ich pomocą odciążyć kręgosłup, biodra i stawy kolanowe, pozbywając się bólu i przywracając wysoki komfort życia na co dzień. Dzięki nim można również zminimalizować ryzyko wystąpienia urazów w obrębie stopy.
Jeśli chodzi o rodzaje wkładek do butów, to wśród wkładek ortopedycznych wyróżnić możemy m.in.:
- wkładki ortopedyczne na haluksy;
- wkładki na ostrogę piętową;
- wkładki na płaskostopie;
- wkładki ortopedyczne dla stopy wydrążonej;
- wkładki niwelujące różnicę w długości kończyn dolnych.
Poza tymi podstawowymi rodzajami wkładek ortopedycznych, znajdziemy również takie, które pomagają na: odciski, zapalenie ścięgna Achillesa, tzw. stopę cukrzycową, zapalenie kości, czy nieprawidłowy rozwój stóp w wieku dziecięcym.
Dlaczego indywidualne wkładki ortopedyczne to najlepszy wybór?
Na rynku można nabyć gotowe wkładki ortopedyczne, dedykowane konkretnym przypadłościom czy schorzeniom. Nie są one jednak polecane przez specjalistów, z tej prostej przyczyny, że każdy z nas ma inne stopy, a pojawiające się deformacje, schorzenia i problemy każdorazowo są silnie zindywidualizowane. Dlatego wkładka uniwersalna jednej osobie może pomóc tylko trochę, a drugiej nie pomoże wcale.
Indywidualne wkładki ortopedyczne są w pełni dopasowane do problemu konkretnej osoby oraz do budowy jej stopy i w związku z tym wykazują się największą skutecznością w zwalczaniu dyskomfortu i dolegliwości bólowych. Należy przy tym mieć na uwadze, że w przypadku niektórych problemów zdrowotnych ze stopami, wkładki ortopedyczne stanowią jedynie uzupełnienie leczenia np. rehabilitacji stopy, a nie jego zastąpienie. Trzeba stosować się do wszelkich zaleceń specjalisty w zakresie leczenia farmakologicznego, rehabilitacyjnego i fizjoterapeutycznego, by osiągnąć najlepszy możliwy efekt.