Zapalenie rozcięgna podeszwowego

//Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Zapalenie rozcięgna podeszwowego

Wyobraź sobie, że w twojej stopie jest coś (struktura tkanki łącznej), co przypomina taśmę, biegnącą przez całą długość podeszwy stopy. Ta taśma nosi nazwę rozcięgna podeszwowego.

Przyczepione do pięty, kończy się na stawach śródstopno-palcowych i pełni funkcję amortyzacyjną oraz stabilizacyjną stopy.

Przez swoją rolę w układzie ruchu jest ono podatne na liczne przeciążenia, które sumując się, mogą prowadzić do stanu zapalnego.

Najczęstsze objawy przeciążenia rozcięgna podeszwowego

Najczęściej dochodzi do przeciążeń w okolicy przyczepu do kości piętowej.

  • możesz odczuwać dokuczliwy ból, szczególnie podczas chodu lub biegu, kiedy to rozcięgno pracuje najbardziej.Napięcie rozcięgna powoduje pociąganie jego przyczepu, przez co może prowadzić do powstania narośli kostnej tzw. ostrogi piętowej.Ostroga piętowa jest zatem konsekwencją przeciążeń rozcięgna podeszwowego i podczas leczenia należy zwrócić uwagę na całość problemu napięciowego w obrębie kończyny dolnej.
  • Objawy najczęściej odczuwane są w godzinach porannych, w miarę rozruszania zmniejszają się, aby ponownie wrócić ze zwiększonym natężeniem w trakcie dużej eksploatacji stopy, jak np. długotrwałe chodzenie lub stanie. Ból ma charakter punktowy i przeszywający, często określany przez pacjentów jako uczucie kamyka w bucie.

Leczenie i rehabilitacja zapalenia rozcięgna podeszwowego

Dzięki szybkiej reakcji i zgłoszeniu się do fizjoterapeuty jesteś w stanie znacznie szybciej uporać się z dolegliwościami bólowymi, a zarazem uniknąć długotrwałego procesu rehabilitacji.

Przy pierwszym spotkaniu fizjoterapeuta ocenia, co jest przyczyną powstania nadmiernych napięć w obrębie rozcięgna.

Najczęstsze z nich to:

  • Nieodpowiednie obuwie, najczęściej ze zbyt twardą podeszwą.
  • Napięcie mięśniowe struktur powyższych, takich jak mięśnie łydki lub tylna grupa mięśni uda.
  • Nieprawidłowa kontrola motoryczna stopy (płaskostopie/stopa nadmiernie wydrążona).
  • Problem z rzutem środka ciężkości ciała, najczęściej powodowany dysfunkcjami w obrębie miednicy.

Postępowanie rehabilitacyjne przy zapaleniu rozcięgna podeszwowego

Po dokładnej analizie postawy, siły mięśniowej i wzorców ruchowych, terapeuta tworzy odpowiedni plan terapeutyczny.

  1. W pierwszym etapie nadrzędnym celem jest wyciszenie istniejącego stanu zapalnego i stworzenie przestrzeni dla regeneracji tkanek.

W tym czasie terapeuta rozluźnia napięte struktury przez:

  • zastosowanie masażu tkanek głębokich lub masażu poprzecznego na samą strukturę rozcięgna.
  • W gabinecie Salveo Profesjonalna Regeneracja Sportowa, dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii Indiba Activ, jesteśmy w stanie jeszcze szybciej i efektywnie wspomóc procesy regeneracyjne, jednocześnie skracając proces terapeutyczny.
  • Niezbędna może okazać się terapia manualna stawu skokowego w razie ograniczeń ruchomości. W tym czasie fizjoterapeuci zadają do domu ćwiczenia mające na celu detonizację mięśniową. Najczęściej jest to rozciąganie oraz rollowanie.
  • Jedną z metod leczenia jest również zastosowanie fali uderzeniowej, która ma za zadanie „rozbić” zwapnienia powstałe na skutek sumowania się napięć
    i pobudzić rejon do procesów naprawczych.2. Końcowy etap terapii to utrzymanie efektów terapeutycznych poprzez ćwiczenia oraz reedukacja wzorców ruchowych.Po zakończonym procesie terapeutycznym możesz bezpiecznie wrócić do swoich codziennych aktywności.Bogatszy o doświadczenia oraz przekazaną przez nas wiedzę, będziesz wiedział jak unikać podobnych przeciążeń i cieszyć się ruchem każdego dnia.
2021-08-09T15:45:14+02:00