Jak intensywny wysiłek wpływa na Twoje ciało? Co to jest DOMS? Jak sobie pomóc?

Od dawna wiadomo, że ruch doskonale wpływa na nasze zdrowie. Każdy lekarz, fizjoterapeuta i inny specjalista, który zajmuje się zdrowiem, jest zdania, że aby wieść zdrowe życie należy regularnie podejmować wysiłek fizyczny. Nie musi być to bardzo obciążający trening, na początek lub jeśli istnieją jakieś przeciwwskazania wystarczy zwykły spacer.

Podstawowym zadaniem układu kostno-stawowego jest funkcja podporowa. Ruchy w stawach są bierne i zachodzą dzięki skurczom mięśni. Wysiłek fizyczny wspomaga proces wzrostu poprzez przyspieszenie zmiany tkanki chrzęstnej w kostną. Regularny wysiłek połączony z odpowiednią dietą wpływa korzystnie na stopień mineralizacji kości, co jest czynnikiem zapobiegającym złamaniom kości oraz w późniejszym wieku zapobiega rozwojowi osteoporozy. Warto również zauważyć, iż odpowiednio dobrana aktywność fizyczna wspomaga korekcję wad postawy u dzieci i młodzieży.

Aktywność fizyczna ma również wpływ na ukształtowanie powierzchni stawowych, doprowadzając m.in. do wzrostu elastyczności i sprężystości torebek stawowych oraz więzadeł.

Sport, wysiłek fizyczny, ale bez przetrenowania

Układ mięśniowy jest głównych układem wspomagającym ruch w stawie, dlatego tak ważne jest utrzymanie go w dobrej kondycji poprzez regularne wzmacnianie oraz rozciąganie. Wysiłek fizyczny w znacznym stopniu wpływa na układ mięśniowy, dlatego też jedną z form ochrony jest zmęczenie czy ból, przez co mięśnie tracą zdolność do szybkiej oraz ciężkiej pracy. Nie należy lekceważyć tych objawów, ani stosować środków znoszących te objawy, gdyż można doprowadzić do uszkodzenia brzuśca lub ścięgna mięśnia, co wiąże się z długą rekonwalescencją. Wysiłek fizyczny oddziałując na mięśnie zwiększa ich masę i siłę, gwarantuje długotrwałą elastyczność mięśni oraz powoduje powolniejszy spadek objętości mięśni wraz z wiekiem.

Zmęczenie w układzie ruchowym i nerwowym

Zmęczenie mięśni może rozwijać się w układzie ruchowym (zwane zmęczeniem obwodowym) oraz układzie nerwowym (zwane zmęczeniem ośrodkowym). Zmęczenie obwodowe objawia się osłabieniem siły mięśnia i zmniejszeniem jego maksymalnej szybkości skracania, a może być spowodowane przez nienadążanie z resyntezą ATP i jednoczesnym wzrostem ADP w mięśniu bądź nagromadzenie się produktów powstałym w procesach beztlenowych lub fosforanu nieorganicznego powstałego podczas hydrolizy ATP. Natomiast zmęczenie ośrodkowe spowodowane jest brakiem substratów energetycznych potrzebnych do podjęcia wysiłku fizycznego.

Umów się na zabiegi regeneracji sportowej do SALVEO

DOMS – zespół opóźnionej bolesności mięśniowej

Ból oraz napięcie mięśni może również pojawiać się po zakończonym treningu, a nawet na następny dzień i jest to tak zwany zespół opóźnionej bolesności mięśni (DOMS). Dotyczy to przeważnie grup mięśniowych niepoddawanych tak intensywnemu obciążeniu w niedalekiej przeszłości. Ból ten pojawia się najczęściej od 24 do 72 godzin po zakończonym wysiłku, a spowodowany jest zniszczeniem najsłabszych sarkomerów oraz powstaniem reakcji zapalnej w mięśniu. Reakcja ta jest znana osobom rozpoczynającym trening nowej partii mięśniowej oraz osobom powracającym do treningów po dłuższej przerwie.

Jeśli zespół opóźnionej bolesności mięśni to Twój częsty problem skonsultuj się z fizjoterapeutą. Być może potrzebujesz profesjonalnej regeneracji sportowej. W SALVEO w Rudzie Śląskiej podczas zabiegów regeneracji sportowej wykorzystujemy technologię INDIBA, która:

  • przyspiesza naturalne procesy regeneracyjne;
  • redukuje ból;
  • działa przeciwzapalnie.

Terapia z wykorzystaniem technologii INDIBA pozwala w bezpieczny sposób wrócić do pełnej sprawności nawet do 50% szybciej.

2024-10-31T14:27:04+01:00