Przyjrzymy się, dlaczego ma tak duże znaczenie, zwłaszcza dzisiaj.
Ostatnie kilka lat to zauważalny wzrost liczby osób cierpiących na różne bóle kręgosłupa. Coraz więcej siedzimy, coraz mniej mamy aktywności fizycznej, co niestety wpływa niekorzystnie nie tylko na kręgosłup, ale też całą strukturę kostno-więzadłową.
- przewlekłe wzmożone napięcie mięśniowe,
- nasilenie dolegliwości bólowych,
- niedotlenienie tkanek i narządów,
- pogorszenie przewodnictwa nerwowego,
- utrwalanie nieprawidłowego wzorca,
- osłabienie pracy narządów wewnętrznych,
- utrudnienie procesu oddychania.
Wprowadzenie wiedzy z zakresu ergonomii pracy zdecydowanie zwiększa efektywność pracowników, dzięki temu, że odpowiednio przygotowane stanowisko pracy to lepsze samopoczucie, zdrowie i więcej energii.
Jak prawidłowo przygotować siedzące stanowisko pracy
Odpowiednio przygotowane stanowisko pracy składa się z kilku elementów:
- prawidłowo ustawione krzesło,
- prawidłowo ustawione monitor, klawiatura i myszka,
- odpowiednie oświetlenie pomieszczenia,
oraz edukacji pracownika, jak ma prawidłowo siedzieć.
Zasady przygotowania siedzącego stanowiska pracy
- Monitor powinien znajdować się na wysokości wzroku w odległości 40-75 cm i mieć możliwość obrotu w prawo i lewo. Górna krawędź monitora powinna być ustawiona poniżej wysokości wzroku.
- Klawiatura powinna znajdować się w środkowej linii tułowia, może być na wysuwanym blacie, bądź na powierzchni biurka. Łokcie mogą być oparte na podłokietnikach, co wpłynie na zmniejszenie napięcia wokół mięśni obręczy barkowej.
- Krzesło powinno mieć regulację, która pozwoli siedzenia, aby stawy kolanowe znajdowały się poniżej stawów biodrowych bądź na tej samej wysokości. Oparcie krzesła powinno być odpowiednio wyprofilowane
z uwzględnieniem krzywizn kręgosłupa oraz możliwością regulacji przód i tył. - Biurko powinno być wystarczająco duże, żeby swobodnie móc oprzeć na nim przedramiona.
Dzisiaj wiele osób pracujących w domu korzysta z laptopa. Jak najlepiej przygotować stanowisko pracy w takim wypadku?
Jest to trochę trudniejsze niż w przypadku komputera stacjonarnego. Ponieważ jeśli ustawimy klawiaturę zgodnie z zasadami ergonomii (czyli przedramiona swobodnie są oparte o klawiaturę), to niestety nasza górna część ciała będzie zbyt mocno pochylona w przód.
Jeśli zaś monitor ustawimy zgodnie z zasadami ergonomii, klawiatura będzie zbyt wysoko i przedramiona nie będą mogły się swobodnie opierać o nią.
Jak więc rozwiązać ten problem?
- można wypośrodkować pozycję laptopa i ustawić go tak, by szczyt ekranu znajdował się na wysokości szyi. Trzeba jednak zaznaczyć, że jest to rozwiązanie raczej dla osób, które korzystają z laptopa sporadycznie.
- najlepszą opcją jest dokupienie osobnej klawiatury i ustawienie jej na odpowiedniej wysokości.
Warto przyjrzeć się temu, w jakiej pozycji spędzamy dziennie wiele godzin pracując. Patrząc na to pod kątem zdrowia, nieodpowiednia lub odpowiednia postawa będzie miała przełożenie na nasze samopoczucie i dolegliwości lub ich brak.