Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego
Czym jest endoproteza stawu biodrowego
Endoprotezoplastyka stawu biodrowego jest, w dużym uproszczeniu, zabiegiem polegającym na wymianie stawu biodrowego, uzupełniając bądź zamieniając zmienione chorobowo ubytki kostne na sztuczne elementy stawowe.
Naturalnym jest ból po zabiegu, ponieważ zabieg ma wpływ nie tylko na obszar biodra ale również na okoliczne tkanki.
O czym należy pamiętać po wstawieniu endoprotezy
Po operacji wstawienia endoprotezy biodra, konieczna jest natychmiastowa rehabilitacja oraz edukacja pacjenta.
Przede wszystkim bardzo ważne jest przestrzeganie określonych reguł m. in.:
- unikanie ruchów przywodzenia kończyny, czyli zbliżania nogi do nogi,
- unikanie ruchów rotacyjnych,
- unikanie zakładania nogi na nogę,
- unikanie nadmiernego zgięcia w stawie biodrowych powyżej linii bioder.
Dodatkowo, jako element rehabilitacji, pacjent musi na nowo:
- nauczyć się prawidłowo chodzić,
- wiedzieć, jak radzić sobie w codziennych czynnościach, takich jak: mycie, korzystanie z toalety czy poprawne siedzenie
Właśnie dlatego tak ważna jest rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego, ponieważ od pierwszych chwili należy wszystkie czynności wykonywać tak, by nie zaszkodzić operowanemu obszarowi.
Jak przebiega proces rehabilitacji po wstawieniu endoprotezy stawu biodrowego
Rehabilitacja po operacji endoprotezy biodra to proces kilku etapowy, uzależnionym od wyjściowej ruchomości pacjenta, siły mięśniowej czy wieku.
- Na każdej wizycie wdrażana jest terapia manualna nakierowana na rozluźnienie napiętych tkanek, mobilizację blizny oraz zwiększenie zakresu ruchomości.
- Dodatkowo w gabinetach Salveo wspieramy odbudowę mięśniową oraz gojenie się blizn dzięki innowacyjnej technologii IndibaActiv, która intensyfikuje procesy regeneracyjne, tym samym przyspieszając proces powrotu do pełnej sprawności.
- Z wizyty na wizytę nasi fizjoterapeuci dobierają ćwiczenia adekwatnie do etapu w jakim znajduje się pacjent, pokazując ćwiczenie, instruując oraz kontrolując pacjenta. Na podstawie przedstawionych ćwiczeń pacjent jest w stanie samodzielnie ćwiczyć w domu pomiędzy kolejnymi wizytami.
Rehabilitacja po endoprotezie biodra jest procesem złożonym. Ważna jest tu zarówno praca manualna z pacjentem, odpowiednio dobrane ćwiczenia jak i specjalistyczna edukacja pacjenta przez fizjoterapeutę / rehabilitanta.
Pamiętaj, że niewłaściwe postępowanie po zabiegu endoprotezy stawu biodrowego może przyczynić się do jego zwichnięcia, a wtedy potrzebna będzie ponowna operacja.
- Jeśli ty bądź ktoś z twojej rodziny lub znajomych ma zaplanowany zabieg wstawienia endoprotezy biodra.
- Jeśli jesteś już po zabiegu wstawienia endoprotezy biodra.
- Chcesz mieć pewność, że rehabilitacja będzie przeprowadzona właściwie.
- Chcesz jak najszybciej wrócić do sprawności, korzystając nie tylko z metod manualnych, ale również ze sprawdzonej od 40 lat i stosowanej w fizjoterapii technologii.
zgłoś się do gabinetu Salveo Profesjonalna Regeneracja Sportowa Ruda Śląska!
Nasi wykwalifikowani terapeuci zrobią wszystko, aby postawić cię znowu na obie nogi.