Terapia manualna
Terapia manualna jest dziedziną fizjoterapii, która obejmuje schorzenia mięśniowo-szkieletowe. W terapii manualnej wykorzystuje się manualne techniki diagnostyczne, by właściwie zdiagnozować problem pacjenta i odpowiednio nakierować terapię. Za pomocą różnych chwytów oraz pozycji ułożenia ciała wykorzystuje się techniki bierne, oraz techniki mięśniowe, czyli z udziałem pacjenta.
Co daje nam terapia manualna?
- pomaga zwalczać dolegliwości bólowe
- poprawia zakres ruchomości w stawach
- przywraca funkcję poszczególnych mięśni, regulując ich napięcie mięśniowe
Kiedy stosuje się terapię manualną?
- po urazach;
- przy bólu kręgosłupa;
- przy bólu w stawach kończyn górnych i dolnych;
- przy rwie kulszowej i barkowej;
- po operacjach ortopedycznych;
Co to jest terapia manualna? Techniki terapii manualnej
Terapia manualna to rodzaj rehabilitacji, fizjoterapii, w której terapeuta oddziałuje na tkanki miękkie i stawy pacjenta w celu: zmniejszenia bólu, poprawy ruchomości, usprawnienia funkcjonowania oraz polepszenia ogólnego samopoczucia. To znana od dawna metoda terapeutyczna, stosowana od wielu lat.
Do najpopularniejszych technik terapii manualnej zalicza się:
- masaż funkcyjny, poprzeczny lub tkanek głębokich, który ma na celu zmniejszenie napięcia mięśniowego i stymulowanie krążenia krwi;
- mobilizację stawów — delikatne ruchy, dzięki którym zwiększana jest ich ruchomość; przyczynia się także do zmniejszania bólu;
- manipulację stawów, czyli bardziej intensywne techniki, w których terapeuta porusza stawem poprzez szybkie, precyzyjne ruchy, mające na celu przywrócenie normalnej funkcjonalności stawu;
- neuromobilizacja związana z przezskórnymi działaniami na nerwach,
- stretching, czyli rozciąganie.
Na co pomaga terapia manualna?
Terapia manualna może być stosowana w leczeniu różnych schorzeń, takich jak:
- urazy sportowe,
- bóle pleców,
- szyi,
- barków,
- kończyn dolnych i górnych,
- przypadku chorób reumatycznych czy nerwobólu.
Dużą popularnością cieszy się także terapia manualna kręgosłupa szyjnego, lędźwiowego oraz krzyżowego, pozwalająca na zmniejszenie bólu w tym obszarze. Co ważne terapia ta ma także wiele innych zastosowań. Odpowiednio przeprowadzona może poprawić jakość snu, wspomóc leczenie chorób neurologicznych i zaburzeń trawienia. Na terapię manualną decydują się także pacjenci cierpiący na migreny, z zaburzeniami oddechowymi oraz emocjonalnymi. Przed przystąpieniem do leczenia, zwykle przeprowadza się dokładne badanie, aby ustalić, jaki sposób terapii manualnej będzie odpowiedni dla konkretnego przypadku. Co ważne, może być stosowana nie tylko jako metoda leczenia, ale i jako profilaktyka urazów, bólu u osób prowadzących aktywny tryb życia lub narażonych na wysiłek fizyczny w pracy.
Terapia manualna — jak często konieczne są wizyty?
Terapia manualna, również te zabiegi, które wykonujemy w naszym gabinecie w Rudzie Śląskiej powinna być regularna. Częstotliwość wizyt zależy jednak od indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. W większości przypadków zaleca się początkowo jedną lub dwie wizyty tygodniowo, a następnie stopniowo zmniejsza się ich częstotliwość w miarę poprawy stanu zdrowia. W niektórych przypadkach, takich jak choroby przewlekłe, pacjenci mogą wymagać stałych cykli terapii w celu utrzymania lepszego stanu zdrowia i zapobiegania nawrotom. Jest to jednak kwestia indywidualna.
Przeciwwskazania do terapii manualnej
Mimo że terapia manualna może być pomocna dla wielu osób, istnieją pewne przeciwwskazania, które uniemożliwiają jej stosowanie. Przeszkodą do jej wdrożenia są ciężkie urazy lub złamania kości, które wymagają interwencji chirurgicznej. Dodatkowo terapia manualna nie zawsze może być wykonana u osób z niektórymi chorobami autoimmunologicznymi (toczeń, reumatoidalne zapalenie stawów, zapalenie wielomięśniowe) oraz układu krążenia. Przeciwwskazaniami do przeprowadzenia terapii są także: skłonność do krwawień lub skaza krwotoczna, ostre infekcje, niektóre nowotwory, szczególnie te, które wpływają na układ kostno-stawowy. Techniki terapii manualnej nie powinny być stosowane u kobiet w zaawansowanej ciąży oraz w przypadkach zagrożonych poronieniem.
Każdorazowo przed rozpoczęciem terapii manualnej zaleca się konsultację z lekarzem lub terapeutą manualnym, aby określić, czy jest ona odpowiednia dla danego pacjenta i jakie techniki należy zastosować, by poprawić stan zdrowia, a nie zaszkodzić.