Narzędzia Ergon
Są to narzędzia wykonane ze stali chirurgicznej, które wykorzystywane są do pracy na mięśniach i powięzi ze specjalnym wyposażeniem klinicznym do leczenia patologii nerwowo-mięśniowo-szkieletowych.
Narzędzia są używane w zabiegach rehabilitacyjnych, przy bólach i napięciach mięśni i stawów i w różnego rodzaju schorzeniach.
Technika wywodzi swoją nazwę z greckiego słowa „ERGON” czyli „produkt pracy człowieka”. Jest to innowacyjna technika, która łączy w sobie starsze podejście jak technika IASM, GRASTON czy SMART TOOLS.
Głównym celem pracy narzędziami jest uwolnienie spięć/sklejeń mięśniowo-powięziowych na przebiegu włókien, tak, aby w zaledwie kilka sesji uzyskać funkcjonalną poprawę pracy mięśni.
Główne różnice techniki ERGON od innych technik narzędziowych:
- ruchy dwu- i trójwymiarowe
- bardziej agresywne podejście i techniki
- dłuższy czas pracy (nawet miejscowo)
- leczenie określonych punktów na ciele
- rehabilitacja celowana na główne urazy mięśniowo-powięziowe
Do czego wykorzystamy w rehabilitacji narzędzia ERGON:
- uwolnienie połączeń krzyżowych
- pobudzenie procesów wytwórczo-regeneracyjnych w tkankach
- przywrócenie elastyczności tkanki łącznej i mięśniowej
- zwiększenie temperatury ciała
- poprawa kontroli nerwowo-mięśniowej
- lepsze gojenie poprzez zwiększenie przepływu i ilości krwi w okolicy uszkodzenia
- poprawa przepływu limfy (działanie antyobrzękowe)
- zmniejszenie bólu
Do dyspozycji mamy trzy narzędzia, których cel działania jest identyczny, jednakże różnią się one wielkością i intensywnością pracy.
Największe narzędzie posłuży do pracy na dużych grupach mięśniowych i jest przy tym najbardziej delikatne ze wszystkich. Często jest wykorzystywane w rehabilitacji w bólu pleców i rehabilitacji kręgosłupa.
Średnie narzędzie umożliwi nam prace na mniejszych powierzchniach z większą dokładnością, ale jest już bardziej bolesne. Wykorzystywane np. w rehabilitacji ręki – schorzeń barku, czy w rehabilitacji kolana przy urazach łąkotki.
Najmniejsze narzędzie jest najbardziej precyzyjne, możemy nim wejść między przestrzenie kostne stopy czy dłoni. Są więc odpowiednie np. w rehabilitacji urazów stawu skokowego. Jednakże przez swoją wielkość, ból jest tu największy.
W naszym gabinecie posiadamy również TOOLS FASCIA które są adaptacja wyżej wymienionych narzędzi do pracy z użyciem INDIBA ACTIVE. Ich działanie jest bardzo podobne, z tą drobną różnicą, że ból tu praktycznie w ogóle nie występuje. Przez podpięcie narzędzi pod prąd o częstotliwości 448Khz nie tylko zmniejszamy czas pracy na strukturach potrzebny do ich wyleczenia, ale również i czas ich gojenia po zakończeniu terapii. Jest to niezmiernie ważne, gdyż przy większego rodzaju patologiach nie zawsze regeneracja jest wystarczająco szybka, aby przeprowadzić kolejną sesję terapeutyczną.