Terapia / rehabilitacja blizny

//Terapia / rehabilitacja blizny

Blizna tworzy się w wyniku fizjologicznego gojenia się tkanek. Tam, gdzie był uraz tworzy się nowa tkanka włóknista, która pozwala połączyć uszkodzone struktury. Proces ten prowadzi do zrastania się tkanek. 

Głównym budulcem nowej tkanki jest kolagen. Zapewnia on wytrzymałość, ale przez to, że wbudowuje się pomiędzy struktury mięśniowe, powięziowe czy ścięgniste, może stwarzać problemy, np. w postaci zaburzeń ruchomości czy ucisku na nerwy. 

Z tego powodu ważna jest odpowiednio dobrana terapia blizny, zarówno z bliznami świeżymi jak i starszymi. Nie podjęcie działań może być źródłem późniejszych, różnego rodzaju dolegliwości oraz pogorszenia walorów estetycznych.

Blizny pooperacyjne są narażone na częste powikłania. W czasie gojenia mogą one ulegać zrostom, co dla pacjenta oznacza dyskomfort, ból, ciągnięcie skóry lub przykurcze.

Jak wygląda terapia blizny

W początkowym etapie, terapia blizny obejmuje tkanki sąsiadujące. Ma to na celu zabezpieczenie przed rozejściem się tworzącej się blizny. Praca z samą blizną najczęściej możliwa jest po zakończeniu procesu gojenia, czyli z reguły po to 3-4 tygodniach, chyba że korzystamy z nowoczesnej technologii Indiba Activ. Wtedy możemy rozpocząć rehabilitację blizny bezpośrednio po operacji!

Rehabilitacja blizny — najpopularniejsze metody

Możliwości rehabilitacji blizny jest kilka. Fizjotererapueta ocenia tkankę i dobiera odpowiednią metodę, często łącząc różne z nich.

  1. Mobilizacja blizny w kierunkach ograniczonych – poprawia elastyczność, ukrwienie, redukuje zrosty.
  2. Poizometryczna relaksacja mięśni – poprawia elastyczność, zwiększa ruchomość i redukuje ból.
  3. Masaż funkcyjny – poprawia ukrwienia, elastyczność, działa przeciwbólowo.
  4. Suche igłowanie – poprawia elastyczność i przesuwalność tkanek.
  5. Kinesiotaping – poprawia przesuwalność i koloryt blizny.
  6. Indiba activ – poprawia elastyczność i odżywienie tkanek, wpływa na szybsze gojenie się blizny.

To jedyna technologia, która pozwala na natychmiastową rehabilitację blizny, bezpośrednio po wykonanym zabiegu i daje szybkie, zauważalne efekty.

Jeśli jesteś:

  • bezpośrednio po operacji i potrzebujesz rehabilitacji blizny,
  • twoja blizna ma już wiele lat,
  • odczuwasz dolegliwości z powodu zrostów
Zapraszamy do kontaktu
2022-01-13T09:17:20+01:00
;