Skręcenie stawu skokowego

//Skręcenie stawu skokowego

Staw skokowy, potocznie nazywany kostką, jest jednym z kluczowych elementów naszego ciała, który łączy nas z podłożem. Kiedy chodzimy, biegamy czy skaczemy, właśnie ten staw jest pierwszym miejscem w którym rozkładają się siły i reakcje wykonywanych czynności.

Nieprawidłowe napięcie mięśniowe może doprowadzić do skręcenia stawu skokowego, nawet na prostej drodze.

Wyróżniamy dwa

rodzaje skręcenia stawu skokowego:

 • skręcenie inwersyjne

jest bardzo częste. Podczas tego rodzaju skręcenia dochodzi do „ucieczki” stopy do środka, najczęściej przez oparcie się o boczną krawędź stopy.

 • skręcenie ewersyjne

występuje niezwykle rzadko w życiu codziennym i zazwyczaj wymaga dużej siły zewnętrznej jak np. kontakt z zawodnikiem na boisku lub wypadek komunikacyjny.

III stopnie skręcenia stawu skokowego

 • Stopień I (lekki) – dochodzi wówczas do niewielkiego naciągnięcia torebki stawowej i/ lub więzadeł. W I stopniu obrzęk może być niewielki lub w ogóle się nie pojawić.
 • Stopień II (umiarkowany) – wiąże się z naderwaniem więzadeł i/lub torebki stawowej.
 • Stopień III (ciężki) – całkowite zerwanie więzadeł i/lub torebki stawowej.

Główne objawy skręcenia stawu skokowego

 • Obrzęk i ocieplenie stawu

 • Ograniczenie ruchomości

 • Ból podczas ruszania stopą oraz obciążania (chodu)

 • Uczucie niestabilności w przypadku skręceń stopnia III

Niezależnie od stopnia skręcenia stawu skokowego, zawsze konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty/rehabilitanta.

Mimo, że I stopień jest stosunkowo niegroźny i nieobarczony długim unieruchomieniem, to wizyta w gabinecie oraz informacja o tym, jak doszło do uszkodzenia stawu, na pewno pomoże wdrożyć odpowiednią terapię.
Przykładowo, jeżeli do zdarzenia doszło na prostej drodze, bez udziału okoliczności zewnętrznych, to możemy z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że takie skręcenie może się powtórzyć. Bardzo prawdopodobne jest, że pacjent ma jakiś rodzaj dysbalansu mięśniowego, który przejawia się brakiem stabilności stawu skokowego. Ryzyko ponownych skręceń niesie za sobą coraz to większe skutki i zwiększa ryzyko całkowitego zerwania więzadeł lub torebki stawowej.

Teraz już wiesz, dlaczego powinieneś zgłosić się do fizjoterapeuty, ale czy wiesz, jak będzie wyglądała terapia?

Skręcenie stawu skokowego – rehabilitacja

W Salveo Profesjonalna Regeneracja Sportowa Ruda Śląska wizyta diagnostyczna przebiega w określony sposób i składa się z kilku etapów:

 1. Wywiad na temat wypadku i twojego zdrowia – pytania na temat dolegliwości, które odczuwasz w tej chwili.
 2. Badanie manualne – fizjoterapeuta ocenia stabilność stawu, obrzęk, bolesność, zakres ruchomości oraz ciągłość więzadeł.
 3. Jeśli okaże się, że jest to skręcenie II lub III stopnia,  niezbędna może się okazać konsultacja ortopedyczna w celu wykluczenia ewentualnych złamań oraz uszkodzeń więzadeł i torebki stawowej.

Pierwsza wizyta po skręceniu stawu skokowego

 • redukcja obrzęku oraz utrzymanie możliwie jak największej ruchomości, niezależnie od stopnia uszkodzenia.
 • dobór ćwiczeń, które należy wykonywać w domu do czasu następnej wizyty.
 • wykorzystanie nowoczesnej technologii Indiba Activ w celu przyspieszenia redukcji obrzęku i procesu gojenia.

Każda następna wizyta, w miarę redukcji obrzęku i odzyskania pełnej ruchomości, będzie nakierowana na odzyskanie balansu mięśniowego, który często jest przyczyną urazu. Terapia manualna oraz ćwiczenia mają za zadanie wyrównać nieprawidłowości, abyś mógł cieszyć się ruchem każdego dnia.

Jak wygląda powrót do sprawności po skręceniu stawu skokowego

Powrót do sprawności po skręceniach stawu skokowego jest zależny od kilku czynników:

 • stopnia skręcenia,
 • stanu stawu sprzed urazu,
 • zaangażowania w proces rehabilitacyjny (wykonywania ćwiczeń w domu),
 • jak również diety.

Potwierdzenie uszkodzenia III stopnia najczęściej wiąże się z artroskopową rekonstrukcją więzadeł. Po takim zabiegu na pewno konieczna będzie odpowiednia rehabilitacja.

Skręcenie stawu skokowego bywa urazem błahym, który jednak może przerodzić się w coś poważniejszego. Warto pamiętać, że zawsze jest jakiś powód, przez który doszło do urazu. Dlatego lepiej od razu udać się do specjalisty, aby nie mieć problemów na przyszłość.

Jeśli aktualnie masz problem ze skręceniem stawu skokowego albo zdarzyło się to kilka dni temu, zgłoś się wizytę. Nasi fizjoterapeuci na pewno pomogą a przy okazji wyedukują, co robić, by uniknąć podobnej kontuzji w przyszłości.

Umów się już dziś na wizytę!
2021-07-05T14:49:18+02:00