Przyczyny i objawy problemów z kręgosłupem szyjnym

//Przyczyny i objawy problemów z kręgosłupem szyjnym

Zmagasz się ze sztywnością, ograniczeniem ruchomości, a może bólem karku?

Jak donoszą statystyki, co 8 osoba walczy z bólem odcinka szyjnego kręgosłupa.

Kręgosłup szyjny składa się z 7 kręgów, które tworzą lordozę szyjną. Jest to fizjologiczne wygięcie kręgosłupa, które kształtuje się w czasie rozwoju dziecka. Dzięki tej krzywiźnie, przy minimalnym wydatku energetycznym ze strony mięśni i aparatu więzadłowego, siły działające na kręgosłup m.in. siła grawitacji są równoważone.

Kręgosłup szyjny jest bardzo mobilny, potrafi poruszać się w każdą stronę, co oznacza też, że potrzebuje kontroli mięśni z każdej strony. Tutaj może pojawić się pierwszy problem. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach cyfryzacji oraz siedzącego trybu życia, szyja szczególnie narażona jest na przeciążenia.

Wyróżnia się dwa naturalne ruchy szyi, które mają największy wpływ na spłycenie lub pogłębienie lordozy w odcinku szyjnym. Jest to protrakcja i retrakcja głowy. Protrakcją nazywa się wysunięcie głowy maksymalnie do przodu. Możesz zauważyć taki ruch np. u osób gorzej widzących, które chcą zobaczyć coś lepiej przybliżając głowę do obiektu. Ruch retrakcji to wycofanie głowy ku tyłowi, zrobienie tzw.  drugiej brody. Oba te ruchy są fizjologiczne, lecz zbyt częste ich wykorzystywanie może doprowadzić do utrwalenia złej pozycji głowy, powodując liczne przeciążenia – na początku ze strony mięśni, a następnie ze strony układu więzadłowego. To wszystko, utrzymywane przez dłuższy czas, może w konsekwencji powodować problemy dyskopatyczne w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa i nie tylko.

Główne objawy problemów w obrębie szyjnego odcinka kręgosłupa:

  • Ból głowy – szczególnie przypominające migrenowe bóle głowy
  • Drętwienie palców, dłoni lub ramion
  • Zawroty głowy, omdlenia
  • Ból w odcinku szyjnym, bolesne punkty tzw. punkty spustowe
  • Ograniczenie ruchomości
  • Sztywność karku

Brzmi groźnie prawda? Nie musi tak być i w Twoim przypadku. Istnieje wiele metod leczenia bólu kręgosłupa szyjnego.

W naszym gabinecie kompleksowa rehabilitacja kręgosłupa szyjnego może składać się z diagnostyki, masażu, terapii manualnej, a także zawiera zabiegi fizykalne, w tym nowoczesną technologią INDIBA Activ oraz falą uderzeniową, a to wszystko dobierane jest indywidualnie do potrzeb pacjenta i jego aktualnego stanu funkcjonalnego.

Leczenie kręgosłupa szyjnego jest skuteczne wtedy, gdy połączy się odpowiednio dobraną terapię wraz z kontrolą odpowiednich wzorców w życiu codziennym. Co to znaczy? Oznacza to, że terapia jest niezwykle skuteczna, eliminując lub wyciszając objawy już od pierwszej wizyty. Po wyjściu z gabinetu czeka Cię jednak praca nad swoimi nawykami, aby utrzymać efekt terapeutyczny m.in. nad poprawną pozycją ciała, odpowiednią ergonomią pracy czy też poprawnymi wzorcami ruchowymi w sporcie. Podsumowując – należy wyeliminować te bodźce, które przyczyniły się do powstania dysfunkcji.

Ale jak to zrobić? Bez obaw nasi wykwalifikowani terapeuci wszystko wytłumaczą oraz pokażą.

Twój problem objawiający się bólem szyi nie musi być spowodowany dysfunkcją w jej obrębie, lecz może być tylko objawem wtórnym – wówczas rehabilitacja odcinka szyjnego najprawdopodobniej przyniesie tylko chwilową ulgę bądź też w ogóle nie zadziała. Dlatego też podchodzimy do pacjenta globalnie starając się znaleźć przyczynę, która równie dobrze możne znajdować się w miejscu starego skręcenia, blizny pooperacyjnej lub urazu.

W świetle nowych badań naukowych wiele uwagi poświęca się bólowi odcinka szyjnego kręgosłupa występującego na tle stresowym. Jeśli więc wiesz, że prowadzisz stresowy tryb życia, masz natłok obowiązków i poszukujesz chwili relaksu to dobrze trafiłeś. Nasi terapeuci patrzą wielopłaszczyznowo na dobro pacjenta, mając na uwadze także Twoje zdrowie mentalne. Pracując wraz z technologią INDIBA Activ nasi terapeuci doprowadzą Twój organizm do stanu równowagi, eliminując napięcie podczas masażu antystresowego.

2020-03-25T11:35:15+00:00
close Powered by Medidesk
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię tematCzytaj więcej


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Salveo, ul. Pocztowa 7/1, 41-710 Ruda Śląska w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".