Przyczyny zerwania więzadła ACL i możliwe formy leczenia

//Przyczyny zerwania więzadła ACL i możliwe formy leczenia

Zerwanie więzadła krzyżowego przedniego to jeden z najczęstszych urazów amatorów jak i profesjonalnych sportowców. Jeśli nieszczęśliwie tym razem padło na Ciebie lub osobę Ci bliską dobrze trafiłeś! Zanim jednak opowiemy, jak przebiega terapia przedstawimy pokrótce anatomie i biomechanikę stawu kolanowego.

Staw kolanowy jest jedną z najbardziej skomplikowanych części ciała człowieka. Głównymi ruchami w stawie kolanowym jest zgięcie oraz wyprost, jednakże podczas zgięcia można zaobserwować kilka stopni rotacji podudzia.

Kolano posiada liczne więzadła oraz bogatą sieć mięśni, które chronią je przed urazami. Stanowią one także istotną rolę w dostarczaniu informacji o pozycji ciała i stawu bez kontroli wzroku (priopriocepcja). Więzadło krzyżowe przednie (ACL) spełnia bardzo ważną rolę w stabilizacji całego stawu. Zapobiega przesuwaniu się piszczeli do przodu względem uda oraz ruchów skrętnych kolana w szczególności do środka. Najczęstszym mechanizmem uszkodzenia ACL jest ruch skrętny do środka kolana (koślawość) w pozycji zgięcia stawu kolanowego. Do pewnej części urazów ACL dochodzi podczas fizycznego kontaktu z innym obiektem lub zawodnikiem. Znaczna część urazów spowodowana jest jednak niewydolnością aparatu mięśniowego i nieprawidłową kontrolą motoryczną. Zwykle w okresie zimowym zauważa się występowanie  największej częstotliwości uszkodzeń więzadeł krzyżowych. Jest to ściśle związane z sezonem narciarskim, ponieważ znaczna część amatorów narciarstwa poza sezonem nie uprawia sportu oraz minimalizuje aktywności fizyczną, a następnie poddają kolana ogromnym obciążeniom na stokach narciarskich.  Należy pamiętać, że nie wszystkie zerwania muszą odnosić się do sportu, zdarzają się również takie w pracy lub podczas codziennych aktywności.

Na czym może polegać pomoc rehabilitacyjna w przypadku zerwanego więzadła krzyżowego?

1)      Rehabilitacja po zerwaniu ACL – leczenie zachowawcze jest to proces fizjoterapeutyczny mający na celu w początkowej fazie zredukować stan ostry, wspomóc regeneracje okolicznych uszkodzonych tkanek, a następnie usprawnić pacjenta do poziomu, w którym pacjent będzie mógł funkcjonować na poziomie zbliżonym do przedurazowego. Taka forma rehabilitacji jest zalecana po konsultacji z ortopedą oraz fizjoterapeutą dla osób, które nieuprawiają sportu ani nie wiążą z nim swojej przyszłości lub też posiadają przeciwwskazania do zabiegu. Przy odpowiednim treningu możliwe jest funkcjonowanie bez rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego. W programie rehabilitacyjnym nasi pacjenci prowadzeni są przez doświadczonych fizjoterapeutów, którzy programują indywidualną terapię oraz trening w oparciu o wyznaczone wspólnie z pacjentem cele.

2)      Rehabilitacja po zerwaniu ACL lecz przed jego rekonstrukcją jest niezmiernie ważna. Ortopedzi jak i fizjoterapeuci są zgodni, iż wyższe parametry takie jak zakresy ruchu w stawie w szczególności wyprostu, redukcja obrzęku oraz utrzymanie optymalnej siły mięśniowej i zapobieganie atrofii osiągnięte przed zabiegiem rekonstrukcji dają większe rokowania powrotu do sprawności fizycznej po zabiegu. U nas rehabilitacja przed zabiegiem nastawiona jest na poprawę wszystkich wyżej wymienionych parametrów wraz z początkowym usprawnianiem pacjenta. Używając wyspecjalizowanego sprzętu takiego jak INDIBA Activ ® sprawnie wyciszamy stan ostry po urazie oraz stymulujemy tkanki do szybszej regeneracji.

3)      Rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła krzyżowego przedniego jest procesem długotrwałym podzielonym na kilka faz. W pierwszej kolejności pacjent unika obciążeń, nasi specjaliści pracują nad redukcją obrzęku po zabiegu, przywróceniem ruchomości, wstępnym odzyskiwaniem siły mięśniowej oraz strukturą blizny. W drugim etapie jesteśmy w stałym kontakcie z Twoim ortopedą, wspólnie ustalamy odpowiedni czas, w którym powinno rozpocząć się początkowo wstępne obciążenie kończyny. Następnie programując terapie dążymy do pełnego obciążenia stawu. Po osiągnięciu pozytywnych wyników w okresowych testach zaczynamy pracować nad funkcją stawu kolanowego, w dalszym ciągu kontynuując terapię z pierwszego etapu. W ostatnim trzecim etapie nasz zespół dąży do całkowitego przywrócenia funkcji przez odpowiedni trening oraz wdraża profilaktykę przed ponownym urazem.

Nasi terapeuci wykorzystując szeroką wiedze zdobytą w toku swojej praktyki i szkoleń dołożą wszelkich starań abyś wrócił do pełnej sprawności bez względu na to czy Twoim wyborem będzie rehabilitacja po rekonstrukcji więzadła czy też leczenie zachowawcze.

2020-04-22T09:49:24+00:00
close Powered by Medidesk
Potrzebujesz więcej
informacji?
Oddzwonię do Ciebie!


* Twój numer telefonu nie będzie wykorzystany w celach marketingowych lub przekazany dalej. Wyłącznie oddzwaniamy na podany numer telefonu.
Zostaw numer
oddzwonimy!
Rejestracja
Wyślij zapytanie
na interesujący Cię tematCzytaj więcej


Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez Salveo, ul. Pocztowa 7/1, 41-710 Ruda Śląska w celach marketingowych oraz dla prawidłowej realizacji usługi "umów wizytę".